Chcete prodat nebo pronajmout byt? Na co určitě nesmíte zapomenout?
Máte byt, který nevyužíváte? Přemýšlíte, co s ním, aby jen tak neležel ladem? Napadlo vás ho pronajmout? Pak se vám jistě budou hodit tipy na to, na co určitě nesmíte zapomenout a jak předejít problémům, kterých se možná tak trochu bojíte.
Když se řekne pronájem bytu
Možná jste si byt pořídili na hypotéku s tím, že v něm budete bydlet, pak se vaše situace změnila a vy žijete jinde. Pořízený byt, který je teď prázdný, ale pořád splácíte, navíc se o něj nikdo moc nestará, protože na to není čas. Jistě vás napadlo, že by bylo fajn ho někomu pronajmout a získat peníze na splátku hypotéky. Pronájmem se rozumí vztah mezi majitelem bytu a jeho nájemníkem.
Jak pronajmout byt a nenaletět?
Ještě před tím, než se vůbec rozhodnete svůj byt někomu pronajmout, měli byste pouvažovat o tom, na jak dlouho ho chcete pronajmout a komu. Možná nechcete, aby v bytě pobíhal čtyřnohý mazlíček, možná hledáte dlouhodobého nebo naopak krátkodobého návštěvníka, například studenta. Nebo máte jiné požadavky. Ujasněte si ještě dřív, než byt k pronájmu nabídnete. Co dál?
Popřemýšlejte o výši nájemného
V ideálním případě by nájemné mělo pokrýt vaše náklady na hypotéku. Ze začátku na tom asi nic nevyděláte, na druhou stranu budete mít čím platit pravidelnou splátku a pokryjete tím i náklady na nutné opravy. A jak výši nájemného vůbec stanovit? Jen podle toho, kolik platíte za hypotéku, to asi nebude.
- Spočítejte si, jaké jsou vaše náklady spojené s bytem, který chcete pronajmout. Určitě platíte energie a další služby, možná i nějaký ten poplatek za společné prostory nebo příspěvek do fondu oprav.
- Udělejte si malý průzkum v lokalitě, kde je váš byt. Jaké tam je nájemné za byt podobný tomu vašemu?
- Je byt vybavený nebo ne? Pokud ano, připočtěte i něco z nákladů na vybavení, přece jenom ho nájemníkům dáte k užívání.
- Zvažte jeho přednosti nebo nedostatky. Je v domě výtah? Má byt balkon? Jde o nově zrekonstruovaný dům? Měnili jste nedávno stará okna za nová? A co výhled?
Vyberte si nájemníka a sepište s ním smlouvu
Když byt nabídnete k pronájmu, nastane čas hledání toho správného nájemníka. Představu o něm máte, jak ale vybrat toho pravého? Zájemce, o kterém uvažujete, si prověřte. Co si budeme povídat, opatrnosti není nikdy dost. Zjistěte si, zda není v exekuci nebo insolvenci. Ptejte se ho, kde pracuje a proč hledá nové bydlení.
Když pak přijde na smlouvu, dejte přednost té na dobu určitou s možností prodloužení. Chtějte také finanční záruku neboli kauci, která může dosáhnout až šestinásobek měsíčního nájmu. Co by ve smlouvě mělo být?
- Jasně specifikované smluvní strany
- Jasná specifikace bytu
- Výčet příslušenství
- Výše nájmu a jeho splatnost
- Vymezení doby nájmu
- Rozumná délka lhůty pro případné vystěhování.
- Kdo bude platit energie a služby. Pokud je na sebe bude mít nájemník, nese odpovědnost za případné nedoplatky. Na druhou stranu se ale může stát, že dojde k odstřihnutí bytu od energií, a to způsobí problémy i vám.
Byt připravte
Ať už se teprve chystáte na prohlídky bytu se zájemci, nebo ho budete předávat svému nájemníkovi, byt co nejlépe připravte. Opravte popraskané zdi, ukliďte, trochu byt zútulněte. Odměnou vám bude více zájemců a potenciálních nájemníků, kteří se o byt místo vás budou starat.
Chraňte se pomocí předávacího protokolu
Nájemníka máte vybraného, smlouvu připravenou. Přiložte k ní ještě předávací protokol, díky kterému budete moci porovnat stav bytu při jeho předávání nájemníkovi a na konci nájmu. Vyvarujete se díky němu možným sporům ohledně poškození vybavení a kauce.
Písemně v něm uvedete stav nemovitosti v době začátku smluvního vztahu, mají v něm být nejen identifikační údaje obou stran, ale i:
- Označení nemovitosti, která je předmětem nájemní smlouvy, její adresa a výměra.
- Přehled místností v bytě
- Výpis nábytku a dalšího vybavení
- Stav stěn v obývacím pokoji i dalších místnostech, oken, podlah, koupelny, kuchyně a kuchyňské linky, toalety apod.
- Stav měřičů
- Přehled případných vad