Co dělali slavní 17. 11. 1989? Hlasatelka Tomsová měla v bytě 60 azylantů!

Dnes je to přesně 28 let od sametové revoluce. Zatímco někteří umělci byli v dobách demonstrací v divadlech a jiní na náměstích, tehdejší slavná a k tomu těhotná televizní hlasatelka ukrývala v bytě 60 cizích lidí!
Marie Tomsová (65)
"V pátek 17. listopadu jsem odjela do porodnice, ale vrátili mě domů, že to ještě není ono. Čekala jsem vytoužené miminko. Bydleli jsme v Mikulandské ulici, v půl sedmé mi kamarád přinesl chycené ryby a já byla líná jít za ním přes dvůr a zamknout vrata do ulice. Za chvíli volal další kamarád, ať za žádnou cenu nevycházím, že se za rohem na Národní něco děje," řekla SEDMIČCE Tomsová. Když podle svých slov o hodinu později slyšela zvláštní šum, podívala se z okna a zjistila, že dvůr je plný lidí, kteří se marně snaží dostat do vedlejšího dvora. "Náš dům byl jako jeden z mála otevřený a jim se podařilo prchnout uličkou obušků z Národní až k nám. Zavolala jsem na ně, ať jdou ke mně, otevřela dveře a oni proudili dovnitř. Každý se v předsíni vyzul a šel do pokoje, který byl velký. Navařila jsem kotel čaje, pár hrnků nestačilo, protože někdo ty boty spočítal a mých azylantů tam bylo šedesát. Byli šokovaní, vyděšení, někteří zranění. Asi v jedenáct už byl vzduch čistý, takže odešli," vzpomínala Tomsová s tím, že jí potom jejich příbuzní nosili květiny a dárečky.
Jaromír Soukup (48)
Generální ředitel Skupiny Barrandov a předseda představenstva mediálního domu Empresa Media Jaromír Soukup pracoval v listopadu 1989 v Koordinačním centru Občanského fóra. "Tenkrát jsem byl jakožto student právnické fakulty členem komise pro humanizaci vězeňství a to byla potom ještě na hodně dlouhou dobu moje jediná politická funkce. Rozhodně se proto nepovažuji za hrdinu revoluce," řekl nám se smíchem.
Heidi Janků (54)
Moderátorka barrandovského pořadu Aféry Heidi Janků prožívala sametovou revoluci na dálku, protože byl a s manželem v zahraničí. "Zrovna jsme byli v Karl-Marx-Stadtu ve východním Německu. 16. listopadu jsme se byli projít a tam u velké sochy Karla Marxe byla nějaká demonstrace. My jsme si tenkrát říkali, že to bude fajn, až to přejde i k nám. A věřili jsme, že to nebude trvat dlouho. 17. listopadu a ty další dny jsme v televizi sledovali, co se děje. Vraceli jsme se devatenáctého a měla jsem ve smlouvě, že se cestou zpět musím stavit v Československé televizi v Ostravě točit Vlaštovku. Pamatuju si, že jsem tehdy do té televize skutečně přijela, řekla jim, že jedu točit Vlaštovku, a oni na mě hleděli jako na blázna," smála se zpěvačka s dovětkem, že po návratu do Prahy se dozvěděla všechny události a hned se přidala k protestujícím tím, že koncertovala na speciálních akcích.
Jak vzpomínají na důležitý den našich dějin například herec Jiří Krampol či režisér Zdeněk Troška, se dozvíte v novém čísle časopisu SEDMIČKA!