Víte, které české hvězdy poznaly kriminál?
Jsou slavní, nikoli svatí. Fotbalista Tomáš Řepka (45) rozhodně není první známá osobnost, která pozná vězeňskou celu. Hvězdy se ale jednoznačně shodují v tom, že tamní život není žádný med. Kdo tedy navlékl vězeňský mundúr a skončil za katrem?
Martin Maxa
Byly doby, které by jistě rád vymazal z paměti. V 80. letech absolvoval základní vojenskou službu, během níž nešťastnou náhodou zastřelil svého kolegu. Za neúmyslné zabití si odseděl rok ve vězení. "Dodnes mám v hlavě tu situaci, vteřinu po vteřině i s vjemem střelného prachu. Přesto jsem přesvědčený, že jsem nemohl ničemu zabránit. Je to pro mě doba temna, která trvala ještě hodně dlouho po tom neštěstí," vzpomíná na tragédii Maxa, jenž byl začátkem loňského roku obviněn z výtržnictví, údajně měl fyzicky napadnout postaršího cizince a mladou ženu.
Jan Révai
V roce 1993 přepadl benzinovou pumpu, protože se domníval, že to bude nejrychlejší řešení jeho stále narůstajících problémů. "Nadělal jsem tehdy dluhy, protože jsem hrál na automatech. Potřeboval jsem sto tisíc. Bylo tam osm. Prostě totální amatér, až je mi to dneska směšný," přiznal Révai, jenž nakonec strávil za mřížemi jen dva roky, byl totiž propuštěn na podmínku. "To, co jsem prožil ve vězení, se ani nedá popsat. Byla to prostě mladická blbost," kaje se dnes úspěšný herec.
Jiří Schmitzer
V roce 1976, když jel z divadla domů, srazil chodce, který později zemřel. Sice to nebyla jeho chyba, ale měl v krvi alkohol, tudíž byl odsouzen ke třem letům vězení za neúmyslné zabití. Jeho otec, slavný herec Jiří Sovák, nad ním zlomil hůl. "Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralý jak dobytek, to se nepromíjí," vyčetl mu Sovák a jejich vztahy už navždy zůstaly na bodě mrazu. Schmitzer si nakonec odseděl jen rok a půl, ale k celé tragédii se nikdy oficiálně nevyjádřil. "Jirka o tom nikdy nemluvil. Ta nešťastná nehoda mu totiž vzala kus vlastního života. Měl z toho hrozné pocity, protože ho to vnitřně rmoutilo," uvedl jeho kolega.
Hana Hegerová
Slavná šansoniérka pobyla šest měsíců v pankrácké věznici. V roce 1980 jí na účet omylem přišly peníze Karla Gotta. Jednalo se o jeho roční honorář, který údajně činil jeden milion korun. Avšak zpěvačka chybu nenahlásila včas, tudíž byla obviněna ze zpronevěry. Záhy však zasáhla »žena za pultem« Jiřina Švorcová, která zastávala post předsedkyně Svazu českých dramatických umělců a taktéž byla členkou ÚV KSČ. Švorcová požádala tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka o milost pro zpěvačku a ten jí posléze vyhověl. "Karel za nic nemohl. Došlo prostě k chybě, na kterou jsem nepřišla včas. Nikdy mě účty nezajímaly," vysvětlila Hegerová.
Regina Rázlová
Herečka má za sebou velmi temné období, byla totiž obviněna z vytunelování půlmiliardového majetku sklářské firmy Skloexport. Zatkli ji v červnu roku 1998, bezmála rok strávila v ruzyňské vazební věznici, což se na ní podepsalo. Po propuštění byla hospitalizována v psychiatrické léčebně a následně jí diagnostikovali roztroušenou sklerózu. Proces se táhl dlouhá léta, avšak v roce 2013 vyhlásil prezident Václav Klaus amnestii a Rázlová si mohla konečně vydechnout. "Moje role ve Skloexportu byla vlastně herecká. Měla jsem reprezentovat a usmívat se. Bohužel jsem věřila jistým lidem jisté věci a ti lidé zklamali," vyjádřila se herečka.
Jiřina Bohdalová
V 50. letech byla zatčena a následně vyslýchána StB. Policie se jí vyptávala na jistého muže, rodinného přítele Miroslava Runzu. Ten u ní dříve pobýval a tvrdil o ní, že chce prchnout ze země. Následně jí vyšetřovatelé oznámili, že stráví noc na samotce. "Ve dveřích byla špehýrka, pozorovací okénko, jímž mohl bachař sledovat i to, jak konám potřebu. V jednom rohu se totiž nacházelo cosi hnusného, zařízení podobné tureckému záchodu. Splachování bylo vyřešeno kusem gumové hadice," vylíčila hrůzný zážitek Bohdalová, která byla v té době ve třetím měsíci těhotenství. Druhý den však nařčení popřela a byla propuštěna.
Ondřej Hejma
Hudebník ještě jako mladík vyrazil na cestu do Asie, a dokonce navštívil místa, která vskutku poznat nechtěl. Skončil totiž na dva dny v íránském vězení, jelikož mu vypršelo tranzitní vízum. "Nikomu bych to nepřál. To bylo v době, kdy jsem podnikl cestu autobusem do Nepálu. Jel jsem tam měsíc, bylo to v období hluboké totality, tehdy se ještě dalo jet přes Afghánistán. Na to bych si dneska netroufl," řekl Hejma, jenž své dobrodružství popsal v knize Autostopem do Nepálu.
František Ringo Čech
Muzikant byl uvězněn v roce 1963. Tenkrát se svými kumpány vedl rozhovor plný recese a společně chtěli vyhlásit válku Československu, navíc se tou představou skvěle bavili. To však ještě netušili, co je čeká! Jejich řeči zaslechl jistý udavač, který se domníval, že připravují puč. Následující den už byli zatčeni. "Pak přišlo obvinění z hanobení republiky, socialistického zřízení a několikaměsíční vyšetřovací vazba v ruzyňském vězení. Pak jsme dostali tři roky kriminálu. Zachránila nás nakonec amnestie prezidenta Novotného. Bylo mi jedenadvacet a tahle událost mě dost poznamenala," svěřil se hudebník.