Oldřichu Říhovi dochází trpělivost
Frontman skupiny Katapult, jež funguje už déle než čtyřicet pět let, má během lockdownu stále plno práce. Přesto rocker Oldřich Říha (72) nezapomíná ani na aktivní odpočinek. Co mu momentálně přidělává vrásky?
Olda Říha je pověstný svým racionálním postojem k životu. Současný stav, kvůli kterému nemůže koncertovat, mu ale na náladě nepřidává. "Nechci být negativní. Podle jednoho ekonoma zní ekonomické heslo: Mysli na nejlepší a připrav se na nejhorší. Tak já jsem se připravil a v podstatě měl v dubnu vyjet na turné, takže počtvrté jsem celé turné přehazoval a měl bych startovat sedmnáctého září, avšak nejsem si jistý. Když to shrnu, chodím do kanceláře, dřu ještě víc, než když jsme hráli, a sám jsem překvapený, co je s tím přesouváním práce. Kdybych tak pracoval za normálních okolností, mám turné na čtyři roky dopředu," prozradil Říha SEDMIČCE s obavou o podzimní plány. "Jestli letos nevyjedu, ztratím vlastně dva roky života," podotkl muzikant.
Hudba léčí
Ačkoli doba nepřeje Oldovi ani Katapultu, neztrácí naději. "Žene mě moje pravidlo: Nikdy se nevzdávej, štěstí si tě vždycky najde. Každý průšvih se musí zlomit v něco lepšího. Pořád přemýšlím, co dělat, abych byl připravený. Přece to moje dítě Katapult nezastavím a nezašlapu do země. Mám zaplaťpánbůh vizi, i když chodím do »kanclu« jako úředník a faktura žádná," posteskl si muzikant, jenž měl v úmyslu vzít kytaru a zahrát a zazpívat v domovech pro seniory.
Jeho hudba nesporně přináší dobrou náladu, a dokonce uzdravuje. "Asi před patnácti lety jsme hráli, před námi byl vozíčkář v ochranné zóně. Jezdil na nás často. Ale teď nekecám. Představte si, že v polovině koncertu z toho vozíčku vstal, vylezl na jeviště a začal s námi »juchat«. Ochranka koukala, protože to se normálně nesmí. Všichni ho znali, nikdo tomu nevěřil, a kdyby to viděl nějaký kněz, řekl by, že jsme předvedli zázrak," zavzpomínal Olda na výjimečný okamžik.
Má strach
Přes všechnu administrativní práci spojenou s přesouváním koncertů si Říha najde čas na aktivní odpočinek. "Tady v Chrášťanech chodíme se ženou každý den na procházky," řekl s tím, že procházkám na Šumavě se to ale zdaleka nevyrovná. Kvůli vládním restrikcím se však na svou chalupu nedaleko Velhartic už delší dobu nepodíval.
"Vždycky jsem tam jezdil alespoň jednou za čtrnáct dní na tři čtyři dny, udržovat to tam, posekat trávu. Mám tam v sednici jednu oblíbenou kytku tak podivnou, že se mi líbí, a nadával jsem, že jestli mi umře, někoho to bude stát čtyři miliony, protože si jí cením," rozohnil se rocker, jenž má pro chalupaření slabost. "Proč nemůžu jet na chalupu, když zaručím, že si sedneme do auta v Praze, nebudeme vystupovat ani u pumpy, na chalupě uděláme patřičnou údržbu a zase pojedeme zpátky? Vždyť my se sami ochráníme a ochráníme i ostatní lidi," povzdechl si Olda, jehož jindy bezchybně udržovaná zahrada u chalupy bude mít s přicházejícím jarem nejspíš velkou újmu.
Zavrhl on-line koncerty
Vedle fyzické aktivity by si Olda rád ochránil zdraví i očkováním. "Nemá cenu ani komentovat všechno, co se tady děje. Je mi přes sedmdesát, tři neděle jsem volal své praktické lékařce, a když jsem se dovolal, řekla mi: 'Jo, já tě zaregistruju, ale nemám vakcínu, takže musíš vydržet,'" svěřil se s komplikacemi ohledně očkování, v němž vidí cestu z pandemie.
"Když budeme očkovaní, budeme moct zkoušet. Budeme mít protilátky, můžeme na sebe hulákat ve zkušebně a natáčet desku," připomněl Říha radosti, které z proočkování populace plynou. I kdyby se však mohl s Katapultem scházet ve zkušebně, fanoušci si na on-line koncerty musejí nechat zajít chuť. "Některé kapely streamují ze zkušebny a hrozně tím riskují. Katapult si nedovede představit, že by mohl streamovat. K tomu přírodnímu živočišnému rokenrolu, který hrajeme, potřebuju vidět ty obličeje, řeč těla, energii a emoce a užívat si to. Potom z celého jeviště i hlediště dohromady vznikne něco senzačního. Nedovedu si představit, že budu hrát »do roušek«. Nebudu! To ne! Prostě si počkám a připravím se," vysvětlil své důvody.