Klan Vydrů: herectví jim bublalo v krvi
Herecký klan Vydrů je jednou z nejvýznamnějších a nejuznávanějších rodin v českém uměleckém prostředí. Jméno Vydra je v tuzemském divadle, filmu i televizi spjato s talentem, charismatem a bohatou hereckou tradicí.
Rodinný klan Vydrů tvoří několik generací herců, kteří se zapsali do srdcí diváků a zanechali výraznou stopu v české kulturní historii. Zakladatelem hereckého klanu Vydrů je Václav Vydra nejstarší, narozen v roce 1876. Navzdory otcově nevoli se přidal ke kočovné společnosti, protloukal se různými venkovskými divadly, až zakotvil v Městském divadle v Plzni, odkud pak zamířil rovnou do hlavního města a získal angažmá na Vinohradech. Od roku 1922 pak působil dlouhých třicet let v Národním divadle, kde ztvárnil řadu významných rolí. V roce 1946 se mimochodem stal prvním hercem, který získal titul národního umělce. Vydra nejstarší byl známý pro svůj dramatický talent a široký herecký rejstřík, což mu na jevišti umožnilo ztvárnit mnoho různorodých rolí. Jeho přístup k herectví se stal inspirací pro další generace a především pro jeho syna a v nuka.
Divadelní legenda
Syn Václava Vydry, Václav Vydra mladší, přišel na svět v roce 1902 a vlastně tak nějak automaticky následoval šlépěje svého táty. Hereckou kariéru začínal v Českých Budějovicích, následovalo Švandovo divadlo, divadlo na Královských Vinoharadech a Městská divadla pražská. Podobně jako otec i on patřil k nejvýraznějším divadelním osobnostem své doby. I Vydra mladší byl známý jako bojovník proti fašismu a výrazně se politicky angažoval v KSČ. Aktivně vystupoval proti sestře Lídy Baarové Zorce Janů. Vydra mladší trpěl roztroušenou sklerózou, na jejíž následky v roce 1979 zemřel ve věku 76 let.
Milovaná Dana
Životní láskou a partnerkou Vydry mladšího byla vynikající a národem milovaná Dana Medřická. Společně se objevili v několika divadelních rolích, například v Měsíci nad řekou nebo Černé sobotě. Jejími životními rolemi byla ale bezesporu Blanche v Tramvaji do stanice Touha, titulní role v Brechtově Matce Kuráži, ale především Eržika Orbánová v Kočičí hře. Divadlo bylo pro Medřickou vždy přednější než film, přesto zanechala i hlubokou stopu v české kinematografii. Medřická zemřela náhle a nečekaně v roce 1983 na srdeční selhání ve věku 62 let.
Herec s láskou ke koním
Z manželství Vydry mladšího a Dany Medřické vzešel Václav Vydra nejmladší, narozen 7. ledna roku 1956. O jeho budoucnosti nebylo moc pochyb, takže když úspěšně absolvoval Pražskou konzervatoř, bylo více než jisté, že naváže na úspěšnou rodinnou hereckou tradici. Od roku 1995 je, stejně jako jeho děda i otec, členem Divadla na Vinohradech. Hostuje ale i na jiných pražských scénách. Václav Vydra nejmladší patří nejen k úspěšným divadelním, filmovým a televizním hercům, ale věnuje se také dabingu. Václav Vydra nejmladší je známý také coby koňák. Na statku Malčany u slapské přehrady se věnuje bosému chovu, tedy chovu koní bez podkov. Na statku má ustájeno spolu s dalšími svých šest koní, o které se pilně stará.
Miloval ji celý život
Poprvé se Václav Vydra nejmladší ženil v roce 1981, ale manželství s herečkou Danou Homolovou nemělo dlouhé trvání. Jeho životní partnerkou se stala herečka Jana Boušková, se kterou se oženil v roce 2006, a to po 23 letech vztahu. Po Bouškové toužil Vydra vlastně celý život. V harmonickém vztahu žijí už více než 40 let. Brali se sice až v roce 2006, ale to nic nemění na tom, že dodnes tvoří jeden z nejstabilnějších párů českého showbyznysu.