Heřmánkovi mají herectví v krvi. Divadlu šéfuje už druhá generace!
Klan Heřmánkových má pod svými křídly Karel (76) s manželkou Hanou (61). Společně vychovali tři syny, jimž předali divadlo, které dlouhá léta budovali. Nyní už jen spokojeně pozorují, jak si jejich kluci skvěle vedou.
Příběh hereckého rodu Heřmánkových započal 17. října 1947, kdy se do rodiny strojvedoucího a modistky žijící na pražském Žižkově narodil malý Karel. K němu později přibyla sestřička Marie, která je dnes provdaná Mixová a vlastní luxusní kadeřnické salony Franck Provost. Karel vystudoval stavební průmyslovku, ale toužil se stát režisérem.
Karel absolvoval v roce 1972 brněnskou JAMU a se svými přáteli ze studií Jiřím Bartoškou a Pavlem Zedníčkem pak strávil sezonu v brněnském Divadle na provázku. Odtud se pak společně přesunuli do Činoherního studia v Ústí nad Labem. Heřmánek tam sbíral tři roky zkušenosti a pak odešel na rok do Městských divadel pražských. Po revoluci se Heřmánkovi rodil v hlavě zajímavý plán na založení prvního soukromého divadla v Československu.
První manželství skončilo fiaskem
S první manželkou Stanislavou, která pracovala jako zubní lékařka, má dcery Karolínu a Kristýnu. I ony se věnují kumštu, ovšem více než herectví je okouzlilo výtvarné a hudební umění. První manželství se v polovině osmdesátých let rozpadlo. To ještě netušil, že hořkou zkušenost brzy zažene sladkou láskou k o patnáct let mladší ženě, s níž stráví spoustu úžasných společných let doma i v práci. Hlasatelka Hana Vávrová se s Karlem seznámila v době, kdy jí bylo 23 let. Po třech letech vztahu, v roce 1992, došlo na svatbu a od té doby jsou pořád spolu.
Devadesátá léta byla náročná
Ještě před svatbou se Haně a Karlovi narodili synové Karel a Josef. A jako poslední přišel na svět v roce 2001 benjamínek František. Počátek devadesátých let byl pro ně skutečně náročný. Vychovávali dvě malé děti, stavěli dům v Jevanech, Karel odešel z divadla a pustil se na tenký led. Založil totiž první soukromé divadlo v Československu - Divadlo Bez zábradlí, kterému šéfoval a zároveň v něm i hrál, a jeho manželka Hana se v něm stala manažerkou.
Dlouhých třicet let budovali skvělou pověst divadla jak mezi herci, tak i diváky. Při každé návštěvě divadla bylo doslova cítit, že Heřmánkovi svou práci dělají s ohromnou láskou a nadšením. Po třech veleúspěšných dekádách ale nastal čas předat Divadlo Bez zábradlí další generaci.
Bratři spolu dobře vycházejí
Sourozenci Karel a Josef se věnují umělecké činnosti a společně vedou divadlo, v němž také prakticky vyrůstali. Bratři se společně snaží navázat na třicetiletou tradici divadla, kterou budovali jejich rodiče, a přestože mají rozdělené úlohy, vzájemně si radí a konzultují další kroky. Je vidět, že se hezký vztah jejich rodičů odrazil i na sourozeneckém vztahu, a zdá se, že rodinná firma tak může dobře fungovat dlouhá léta.
Dvěma starším bratrům s vedením divadla pomáhá také nejmladší z klanu Heřmánkových - František. Ten se sice rozhodl pro studium IT v Londýně, ale dostal tam nabídku natočit s dalšími studenty film. A tak to i Františka táhne k umění.