Tajemství autora Opráskú sčeskí historje
Komiks Opráski sčeskí historje je knižním bestsellerem, jenž má ovšem i zavilé nepřátele, kteří autora obviňují z prznění češtiny i našich dějin. Tvůrce Oprásků se skrývá v anonymitě. Proč? Čím se živí a kde se vzaly jeho sympatie k císaři Zikmundovi? Rozhovor vznikl přes e-mail.
Historik a autor učebnic Petr Čornej říká, že Opráski mohou oživit výuku, ale nemohou být inspirací pro kantory, jak dějepis učit zábavněji. Vycházíte sice z reálných událostí, jenže postavy necháte dělat a říkat vše, co vás zrovna napadne. Nebylo by lepší se držet víc reality a proniknout do učebnic?
Opráski sčeskí historje jsou historiografické dílo, ne nějaká mýdlová opera, kterou může z gauče nebo školní lavice zhltnout každý. Jako každý takový počin nemohou ani Opráski pomýšlet na to, že budou součástí kulturního a vzdělávacího maelstormu (nebo mainstreamu, teď nevím), ale dílem vyhrazeným především poserfionálům a odporníkům.
Třeba českého zimního krále Fridricha Falckého představuje komiks v lyžařské kombinéze. "Skol! Sem Fridex Falcki. Zymňi král! Sou tadi ňáki soldní kobce?" ptá se král a posléze je rád, že mu Češi nabídnou lyžování na Bílé hoře. Kdo však o zimním králi a bitvě na Bílé hoře nic neví, nic se nedozví.
Já bych spíše řekl, že kdo nic nechce vědět, nic se nedozví.
Jsou tedy Opráski hlavně zábavou pro dospělé čtenáře, kteří mají dobrý přehled o dějinách a pokroucená dějeprava je baví?
Přes jisté formální znaky, jako je neumělá kresba, v Ůstafu zastáváme názor, že cílovou skupinou Oprásků by měli být převážně dospělí a příčetní lidé.
Jak se mu daří neustále tajit svou identitu, z koho všeho si dělá legraci nebo čím se živí, se dočtete v rozhovoru s tajemným autorem v novém vydání týdeníku INSTINKT, které je právě v prodeji.