Ženské zdraví: znáte zabijáky intimity v menopauze?
Menopauza s sebou přináší nejen fyzické, ale i psychické změny, které mohou výrazně ovlivnit intimní život ženy. Nejde pouze o problémy se sníženým libidem, vaginální suchostí nebo bolestivým pohlavním stykem - změny zasahují také do vnímání vlastní atraktivity. To vše může podkopat ženské sebevědomí a ovlivnit kvalitu života. Víte, jak lze hormonální nerovnováhu zmírnit přírodní cestou? Jak může maca peruánská podpořit touhu? A co pomůže vyřešit problémy se suchostí sliznic?
S přibývajícím věkem a tělesnými změnami mohou ženy začít své tělo vnímat jinak, což může ve výsledku negativně ovlivnit jejich sebevědomí a ochotu intimně žít se svým partnerem. "Kůže v menopauze postupně ztrácí na své elasticitě, přibývají vrásky a často se také zvyšuje tělesná hmotnost. V důsledku těchto změn se může žena začít vyhýbat intimním chvílím z obavy, že už není pro svého partnera dostatečně přitažlivá," řekl gynekolog a sexuolog Pavel Turčan z Vegall Pharma. "Je však důležité si uvědomit, že atraktivita a sexualita nejsou omezeny věkem. Pravidelná péče o pleť, zdravý životní styl, pohyb a pozitivní přístup k vlastnímu tělu sebevědomí podpoří i během náročného období menopauzy," dodal lékař.
Rozhozené hormony
Menopauza neovlivňuje pouze fyzické zdraví, ale též psychiku. Snížená hladina estrogenu a progesteronu může vést k výkyvům nálad, pocitům smutku, úzkosti a podrážděnosti. Tyto změny obvykle mívají negativní dopad na sebevědomí ženy, což se může promítnout i do jejího intimního života. Zároveň však také přímo ovlivňují sexuální apetit a jen pouhá představa nějaké intimity s partnerem tak může být nepříjemná. "Ženám bych doporučoval do jídelníčku zařadit potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a tryptofan, který napomáhá vyplavování serotoninu označovaného jako hormon štěstí." Není potřeba složitě pátrat, tryptofan najdete třeba v banánech. "Velmi pomáhá rovněž mateří kašička, jež obsahuje unikátní směs aminokyselin, enzymů a vitaminů. Navíc přispívá k regulaci hladiny ženských hormonů, což výrazně pomáhá zmírnit tyto nepříjemné menopauzální příznaky," dodal lékař.
Pomoci mohou byliny
Během přechodu dochází k poklesu hormonálních hladin, což přirozeně ovlivňuje i libido, a ženy často pociťují ztrátu své sexuality. Tento problém ale je řešitelný, neboť existují přírodní afrodiziaka, která dokážou touhu znovu probudit. Jedním z nich je oblíbená maca peruánská, přispívající k hormonální rovnováze a tím účinně zvyšující sexuální apetit. Další vyhledávanou rostlinou je kotvičník zemní (tribulus terrestris), tradičně užívaný ke zvýšení sexuální touhy a podpoře sexuálního zdraví. Podporuje produkci estrogenu a zlepšuje vitalitu. Ženy také často volí ashwagandhu, bylinu s dlouhou tradicí v ájurvédské medicíně, která přispívá ke zlepšení cirkulace krve a hormonální rovnováhy.
Vaginální suchost
S poklesem hladiny hormonů v organismu může ženy v menopauze trápit rovněž bolestivý pohlavní styk. Tento problém je většinou spojen s napětím svalů pánevního dna, s psychickým stresem nebo vaginální suchostí. K uvolnění svalů může přispět pravidelné cvičení zaměřené na pánevní oblast, které podporuje prokrvení a zlepšuje elasticitu svalů. Pokles hladiny estrogenu navíc způsobuje vysychání sliznic v celém těle. U některých žen se to může projevovat suchou rýmou, u jiných suchostí očí, nosohltanu či hlasivek. Nedostatek vlhkosti vede často k vaginální suchosti, což způsobuje svědění, pálení a diskomfort při pohlavním styku. Sice jde o stav, který může přetrvávat, ale lze ho řešit lubrikačních gelů nebo čípků s kyselinou hyaluronovou, jež pomáhá udržovat optimální hydrataci tkání.
Další možností je užívání fytoestrogenů z jetele a sóji, které mohou sloužit jako přírodní alternativa k hormonální estrogenové terapii. Pozor si dávejte také na infekce. "Zdravé vaginální prostředí je obýváno především laktobacily, které udržují kyselé pH mezi 3,8 až 4,5. Pokud v pochvě dojde ke změně podmínek, laktobacily se začnou množit pomaleji, což hned využijí buď kvasinky, nebo jiné patogeny. To vede ke vzniku infekcí," dodala gynekoložka a odborná garantka Gyntima Petra Straková. V takovém případě jsou řešením čípky - ideálně přírodní přípravky, které obsahují probiotický komplex - kombinaci kyseliny mléčné, která udržuje zdravé pH v pochvě, a zároveň laktózy a fermentovaných mléčných bílkovin, které vyživují prospěšné laktobacily