Ženská hormonální nerovnováha umí potrápit. Jak dostat tělo opět do zenu?
Akné, padání vlasů, nabírání na váze a nepravidelný cyklus. To vše a ještě mnohem více může hormonální nerovnováha způsobit. Znáte to i vy? Pokud ne, buďte neskonale vděčná. Ženské hormony jsou velmi mocné a umějí totiž v těle napáchat neuvěřitelnou paseku. Jak je dostat pod kontrolu? O ženské hormony je dobré se zajímat a mít povědomí o tom, co všechno dovede jejich nerovnováha způsobit. Rozbouřené hormony nebo jejich nedostatek navíc netrápí pouze ženy v menopauze, ale spoustu problémů s nimi řeší i výrazně mladší ženy a dívky. Příčinou může být i nevyvážená strava nebo špatně nastavený spánkový režim, přemíra stresu, stejně jako nevhodně zvolená antikoncepce a řada dalšího.
Nejčastější projevy dlouhodobé hormonální nerovnováhy
Mezi časté projevy patří extrémní únava bez zjevné příčiny, pocit nafouknutého břicha, zažívací potíže, průjem nebo zácpa, nechuť k jídlu nebo naopak návaly vlčího hladu, výrazné výkyvy v hmotnosti (hubnutí či tloustnutí), nervozita, psychická podrážděnost, kožní problémy, akné, nadměrný růst ochlupení, menstruační potíže či noční pocení.
Upravte jídelníček
Doplňky stravy za vás celou bitvu nevyhrají. Předpokladem vyvážené hladiny hormonů v organismu je i celkově vyvážený jídelníček - strava, která vám v optimálním poměru přinese všechny potřebné makroživiny i mikroživiny, vitaminy a minerály. Hormonům škodí zejména průmyslově zpracované potraviny plné přídavných éček. Mezi potraviny, které si s hormony vůbec nerozumějí, patří především bílý cukr, pšeničná mouka, alkohol, kofein nebo rafinované rostlinné oleje. Vyzkoušejte všechny naše tipy, ale buďte trpěliví. Nic není hned a obzvlášť problémy s hormony nevymizí lusknutím prstu. Buďte ke svému tělu tolerantní a dobře mu naslouchejte.
Jak hormonální nerovnováhu řešit
Pokud zažíváte hormonální nerovnováhu, jistě vás zajímá, zda existuje něco, co by vám pomohlo. Odpověď zní Ano. Vyzkoušet můžete sílu několika superpotravin, které dokážou podpořit vaši ženskost a dostat vás zpátky do pohody. Jaké z nich mají skvělý efekt?
- Maca peruánská
Výtažek z kořene maca pocházejícího z peruánských And prokazatelně harmonizuje menstruační cyklus, podporuje plodnost a v neposlední řadě má pozitivní vliv i na duševní pohodu a zdraví.
- Drmek obecný
Tato bylina pomáhá utlumovat PMS neboli premenstruační diskomfort. Následně umí podpořit i hladký průběh samotné menstruace.
- Kotvičník zemní
Tato rostlinka pomáhá udržovat zdravé libido a přispívá k hormonální rovnováze u žen i mužů. Ano, čtete správně. Také muži totiž mohou trpět hormonální nerovnováhou.
A co dalšího můžete udělat pro hormonální rovnováhu v těle? Jelikož jsou hormony spojené s převážnou většinou tělesných funkcí, i spánek má na ně nesmírný vliv. Proto si určitě posviťte i na svůj spánkový režim. Odpočívejte pravidelně a dostatečně dlouho. Během noci totiž tělo regeneruje svaly, stejně jako pečuje o hormony, jejich rovnováhu i celkově o naše duševní zdraví. Lidské tělo spánek potřebuje, a to právě i kvůli vyrovnané hladině hormonů.