Syndrom karpálního tunelu: kde se vzal?
Karpální tunel je průchod zápěstím, který je tvořen kostmi na spodní straně zápěstí a příčným karpálním vazem, jenž vede přes horní část zápěstí. Tímto prostorem prochází nerv, který zajišťuje senzorické a motorické funkce palce a tří prostředních prstů horní končetiny.
Syndrom vzniká v důsledku stlačení nervu při průchodu karpálním tunelem. To může být způsobeno například chronickým přetěžováním zápěstí (typicky dlouhodobé psaní na klávesnici a práce s počítačovou myší, práce s těžkými či vibračními nástroji, opakující se pohyby při sportu či hře na hudební nástroje), úrazy, onemocněním kloubů (například artritida), ale také postižením nervů například v souvislosti s hormonálními změnami, diabetem či neuropatií.
Jak se projevuje?
Nejčastějšími projevy syndromu karpálního tunelu jsou postupně se zhoršující brnění či mravenčení ruky, bolest prstů (hlavně palce, ukazováčku nebo prostředníčku), zhoršená citlivost ruky a prstů nebo pálení palcové strany dlaně a palce nebo ukazováčku či prostředníku. Původně občasné či noční obtíže se postupně mění v permanentní oslabení ruky, neschopnost udržení předmětu v ruce či postižení jemné motoriky ruky.
Možnosti léčby
Pokud je onemocnění podchyceno včas, lze jej obvykle řešit vynecháním problematických činností, protahovacím cvičením či masáží přípravky omezujícími bolest, zánět a ztuhlost. V tomto směru výborně funguje protizánětlivá boswellie a CBD (kanabidiol obsažený v konopí, který ale nemá nežádoucí psychotropní účinky) nebo chladivý mentol.
Pokročilejší stadia syndromu karpálního tunelu už pak většinou vyžadují fixaci a dlahování zápěstí, případě operační zákrok. Chirurgické řešení s sebou však vedle delší rekonvalescence nese také riziko opětovného rozvoje problému nebo neobnovení plné funkčnosti nervu.