Švédsko: země plná rozmanitosti, kde ekologie a udržitelnost hrají hlavní roli
Fascinující země s bohatou historií, úchvatnou panenskou přírodou a jeden z lídrů v oblasti ekologie a udržitelnosti, přesně tento popis z velké části vystihuje Švédsko. Snad i proto se stále více lidí vydává za jeho poznáváním a po návratu nadšeně vyprávějí o jeho krásách i o tom, jak se v této skandinávské zemi žije.
Švédko je pátou největší evropskou zemí, na druhou stranou však jeho hustota osídlení je velmi nízká. Uvádí se, že až 97 % území je neobydleno. Švédské království je konstituční monarchií, ovšem královská rodina plní spíše funkci reprezentativní. Když se ale řekne název této severské země, většina lidí si okamžitě vybaví někoho jiného, a to skupinu ABBA, Pipi dlouhou punčochu, Děti z Bullerbynu nebo třeba Vikingy. Slavných jmen bychom však našli určitě ještě více, protože kultura a historie patří k mnoha věcem, kterými se Švédsko může pyšnit. S tím zároveň souvisí také architektura, neboť celá země je protkána mnoha zámky, starobylými kláštery a kostelíky, stejně tak i méně tradičními památkami jako jsou mohyly či runové kameny. Každého návštěvníka ale asi nejvíce okouzlí malebná krajina.
Země lesů a jezer
Polovinu švédského území tvoří lesy a naleznete zde tisíce průzračných jezer. Jelikož jsou Švédové velkými milovníky sportu a outdoorových aktivit, krajina je protkána množstvím turistických a naučných stezek, rájem je i pro cyklisty. Svou přírodu a životní prostředí celkově si Švédsko velmi chrání a je dokonce považováno za jednoho z lídrů v oblasti ekologie a udržitelnosti. Například více než polovina spotřebované energie pochází z obnovitelných zdrojů a až 99 % svého odpadu Švédové recyklují. Ve stejném duchu fungují také místní firmy. Kosmetický gigant Oriflame již mnoho let razí filozofii holistické krásy, vycházející z toho, že bychom se měli snažit pečovat nejen o svůj vzhled, ale především o své nitro. I proto Švédové velmi oddělují pracovní a rodinný život, vše musí být v rovnováze. Zajímavostí je, že zde dokonce zavedli pouze šestihodinovou pracovní dobu.
Hledání stále nových cest
Švédsko je také proslulé inovativními nápady a vynálezy. Ne nadarmo se ve Stockholmu každoročně udělují Nobelovy ceny. Společnost Oriflame svými inovativními přístupy a postupy vytváří kvalitní produkty postavené na přírodních a organických ingrediencích získávaných udržitelným způsobem a z odpovědných zdrojů. Díky svému postoji k udržitelnosti, kdy nejen složením produktů a jejich obalů, ale také celkovým přístupem k výrobě a chodu společnosti, získal již potřetí ocenění Evropského lídra v oblasti klimatu. Oriflame ctí zkrátka tradice své země v mnoha ohledech.
Vstříc tradicím - blíží se Midsommar
Svých tradic, životního prostředí a také léta si Švédové neskutečně váží, což se promítá například do oslav nejdelšího dne v roce, tedy slunovratu neboli svátku Midsommar. Tento den se stal dokonce státním svátkem. Jeho datum je pohyblivé a v letošním roce připadá na 22. června. Lidé díky dlouhým dnům a dlouhým bílým nocím mohou slavit několik dní v kuse, a to nejlépe v přírodě. Hlavním symbolem Midsommaru jsou májky, kolem nichž lidé tančí, ženy si zdobí věnce lučními květy a březovými větvičkami, a ty nezadané by si v tuto noc měly nasbírat devatero kvítí. Když jej totiž dají pod polštář, zjeví se jim ve snu jejich nastávající.
Obdobný zvyk bychom našli i u nás, také se házely věnečky do vody nebo se říká, že se otevírají brány mezi světy. Pravdou však je, že oslavy slunovratu v Česku nejsou až takové jako ve Švédsku, kde ohlašuje příchod velmi krátkého a tolik očekávaného léta. Typickou činností při oslavách je třeba grilování s přáteli, avšak nejrozšířenějším pokrmem jsou nakládaní sledi s novými bramborami a chlebovými plackami.
Víte vlastně, co patří k pokladům švédské kuchyně? Určitě ano, i když si to možná neuvědomujete. Stačí si vzpomenout na masové kuličky nebo skořicové šneky, kterým se říká kanelbullar. Právě ty Švédové natolik milují, že dokonce jeden den v roce věnují právě jim. Mezi méně známé speciality místní kuchyně patří například losí guláš, bramborové lívance nebo marinovaný losos, tzv. gravad lax, což je syrový losos obalený v mořské soli a kopru. Takto se nechá dva dny odležet a poté je podáván s chlebem.
Skvělí přátelé, ale málo spontánní
Mluvíme-li o Švédsku, rozhodně nelze opomenout místní obyvatele. Rozhodně to nejsou žádní "studení psí čumáci", naopak. Švédové jsou velmi příjemní, zdvořilí, přátelští a pohostinní. Mají velký smysl pro humor a vždy ochotně rádi pomohou. Říká se, že kdo má švédského přítele, získá přítele na celý život. Zajímavostí a také příkladem vzájemné pomoci je, že pokud v této severské zemi darujete krev, pokaždé, když je použita k záchraně života, jste informováni formou SMS. Švédsko také platí za jednu z nejliberálnějších zemí a lidé jsou zde značně otevření vůči jiným kulturám. Ačkoliv jsou místní obyvatelé milí, přátelští a milují pauzy na kávu, jen málokdy s vámi půjdou třeba spontánně na skleničku. Nejprve se podívají do diáře a pečlivě si setkání naplánují.