Revma je bolestivé onemocnění, kterým nejvíc trpí klouby
Nejen bolesti kloubů, ale i vyšší riziko zlomených kostí, plicní embolie nebo infekcí. To vše v Česku každý rok hrozí přibližně 3 000 nových pacientů, kteří se od lékařů dozvědí, že trpí revmatoidní artritidou.
V Česku se s revmatoidní artritidou potýká přibližně 158 000 pacientů. Mezi její první příznaky většinou patří bolestivé otoky kloubů na rukou nebo nohou. Bývají spojené se ztuhlostí. "Pacienti mají například problém sevřít ruku v pěst nebo udělat prvních pár kroků. Bolesti mívají zpočátku hlavně ráno," popsal lékař Ladislav Šenolt z Revmatologického ústavu v Praze. V případě obtíží by podle něj měli nemocní nejprve navštívit svého praktického lékaře, který je při podezření na revmatoidní artritidu odešle ke specialistovi. "Ideální je, když praktický lékař revmatologa rovnou kontaktuje sám. Jinak se totiž může stát, že bude nemocný čekat na vyšetření i několik měsíců," zdůraznil Šenolt a dodal, že vedle včasné léčby je potřeba myslet i na ostatní přidružené choroby. "Pacienti mohou mít i jiné orgánové projevy, například postižení plic, jež se projevuje kašlem nebo dušností. V případě aktivního onemocnění mohou nastat i další komplikace - pacienti mají zvýšené riziko infekcí nebo závažných kardiovaskulárních onemocnění, jakými jsou mozková příhoda, srdeční infarkt nebo žilní trombózy a plicní embolie. Předejít tomu lze včasnou terapií a komplexní péčí," řekl lékař.
Psoriatická artritida
Zároveň také upozornil i na jiný typ artritidy, která souvisí s lupénkou. "Jedná se o psoriatickou artritidu. Může způsobit destruktivní postižení periferních kloubů, ale i na páteři. Ve většině případů jí lupénka předchází. Také u pacientů s tímto onemocněním platí, že pokud zahájíme léčbu včas, lze závažným kloubním problémům zabránit," vysvětlil odborník.
Nemocní, kteří se potýkají s revmatoidní artritidou, jsou náchylnější k řídnutí kostí. Osteoporóza se projevuje zlomeninami, ke kterým dochází i bez úrazu. "Této chorobě se říká »tichý zloděj kostí« - mnozí pacienti totiž nevědí, že ji mají. O to vážnější pak má následky," popsal předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP Vladimír Palička.
Pacienti bohužel čekají na vyšetření u specialistů, jako jsou osteolog, dermatolog, pneumolog, ortoped či fyzioterapeut, neúměrně dlouhou dobu. Boj s revmatoidní artritidou tak není jednoduchý. "Proto se pacientům snažíme usnadnit život s touto nemocí. Slouží k tomu mimo jiné osvětové dny, které pořádáme řadu let. Pacienti na nich mohou probrat své problémy s řadou specialistů," vysvětlil David Kříž, koordinátor pacientské organizace Revma Liga ČR.