Retro filmy: Smrt krásných srnců. Proč dostal Kemr stopku?
V roce 1986 vznikl snímek režiséra Karla Kachyni (†79) Smrt krásných srnců, jehož předlohou byla stejnojmenná povídková kniha spisovatele Oty Pavla (†42), vlastním jménem Otto Popper, v níž se promítá jeho dětství prožité za druhé světové války. Proč si ve filmu nemohl zahrát Josef Kemr (†72) a jakou ušil režisér boudu na Danu Vlkovou (72)?
Povídky, v nichž Ota Pavel popsal, jak s tatínkem Leo Popperem, maminkou Hermou a bratry Hugem a Jiřím trávil čas s rodinou na břehu Berounky ve společnosti převozníka Proška, jsou inspirované skutečností. Režisér Kachyňa povídky spojil do jednotného celku a některé scény trošku okořenil, aby byly pro diváka poutavější. Zachoval ale hlavní dějovou linii, v níž se Leo stane úspěšným prodejcem vysavačů a začne si plnit sen o koupi rybníka s kapry.
Ačkoli se mu zpočátku nedaří a koupí rybník, ve kterém není kromě jednoho šupináče ani čudla, nevzdá se a začne chovat vlastní kapry. Pohodový život a stoupající životní úroveň ale Popperovým překazí příchod nacistů. Synové Hugo a Jirka mají jít do transportu, a tak se Leo rozhodne pořádně je vykrmit, aby těžké podmínky přežili. Pokusí se tedy nachytat ryby, ale neúspěšně. Nakonec požádá přítele Proška o půjčení psa Holana a vydá se ulovit srnce, přestože každého dopadeného pytláka čeká trest smrti. Ani to Lea neodradí, aby pro své syny udělal, co je v jeho silách.
Heřmánek Krampola rozplakal
Od doby, kdy snímek Smrt krásných srnců poprvé vstoupil do kin, je už nejspíš všem notoricky známý, přesto se málo ví, jak ve skutečnosti příběh rodiny Popperových pokračoval. Huga a Jiřího transportovali nejprve do Terezína, následně se však rozdělili. Hugo vykonával nucené práce v Německu a Jiřího přesunuli do koncentračního tábora v Osvětimi. Leo Popper musel do transportu o rok později. Velké štěstí bylo, že všichni tři hrůzné podmínky a zacházení přežili a po osvobození se přestěhovali zpátky do Prahy.
V Kachyňově snímku si hlavní roli Leo Poppera zahrál Karel Heřmánek, jemuž zdatně sekundoval Jiří Krampol, který ve filmu zúročil své letité zkušenosti s boxem. Rodilý Žižkovan na adresu svého kolegy pěje dodnes ódy. "Jak to Karel zahrál, ty scény se psem, to byla síla. To vám žene slzy do očí. Opravdu není lepší film o holocaustu. Je to lepší než Schindlerův seznam nebo Obchod na korze," řekl Krampol Aha! o jednom z nejsilnějších filmových momentů.
Soudruzi připravili Kemra o roli
Nelze nezmínit fantastického Rudolfa Hrušínského coby převozníka Proška a Martu Vančurovou, která ztvárnila Hermu Popperovou. Marta milovala knihy Oty Pavla, navíc toužila zahrát si v nějakém Kachyňově filmu. Když přišla nabídka na jednu z hlavních rolí ve snímku Smrt krásných srnců, musela být neskutečně šťastná.
Příliš šťastný ale nebyl Josef Kemr. Ten měl hrát akademického malíře Nejezchleba, jenže při pohřbu Jaroslava Seiferta pronesl větu: "Je-li s námi Bůh, kdo proti nám?" a vzápětí byl na příkaz soudruhů nahrazen neméně talentovaným hercem Luborem Tokošem.
Vlková nevěděla, do čeho jde
A jako blesk z čistého nebe přišla nabídka na roli Irmy Korálkové zpěvačce Daně Vlkové. Kachyňa ji zahlédl v televizi, kdy už byla známá díky duu Kamélie. Zalíbila se mu a rozhodl se, že ji obsadí. Dana Kachyňovy filmy milovala, a tak stačil jeden telefonát a spolupráce byla na světě. Jenže Vlková netušila, co na ni Kachyňa chystá. Když procházeli scénář, mlžil a nechtěl jí prozradit, že ji čeká milostná scéna v maringotce. Ta se natáčela až téměř poslední. Asi proto, aby už Dana nemohla couvnout.