Retro film Svatba jako řemen: komedie, která nevoněla pohlavárům
Velmi dobře hodnocená a oblíbená komedie režiséra Jiřího Krejčíka (†95), který v ní vskutku věrohodně vystihl všemožné státní autority, skončila na téměř třiadvacet let v trezoru. Přesto si své diváky našla a dočkala se úspěchu.
Děj komedie z roku 1967 je postavený na vyšetřování zločinu. Tři mladíci opijí a odvezou z nádraží mladou prodavačku Haničku, jíž si zahrála Iva Janžurová (82). Ta se den poté dostaví na policejní stanici a nahlásí, že se stala obětí znásilnění. Vyšetřování se ujme mladý příslušník bez zkušeností, jemuž propůjčil svou tvář Vladimír Pucholt (80), a nezbývá mu, než se přísně držet předpisů. Bohužel mu také schází lidskost a ohleduplnost a od začátku tak vzniká spousta zmatků. Příslušníci brzy najdou dva podezřelé, avšak třetí z nich má být nesmělý mladík v podání Jiřího Hrzána (†41), který se zrovna žení, a navíc byl ten večer opilý pod obraz a nic si nepamatuje. Musejí se tedy vydat na svatbu v přestrojení za ženichovy kamarády. Ukáže se, že s oním znásilněním je to vlastně trošku jinak.
Komedii chtěl točit Miloš Forman
Scénář ke komedii napsal Zdeněk Mahler (†89), ovšem námět ulovil dramaturg Václav Šašek (89) v časopisu Kriminalistický sborník, který vycházel v režii Ministerstva vnitra a byl určen pouze zaměstnancům. O tom, že Mahler napsal scénář velmi dobře, svědčí také to, že o jeho adaptaci stál režisér Miloš Forman (†86). Ten se však musel se svou touhou rozloučit kvůli natáčení filmu Lásky jedné plavovlásky (1965). Nakonec se tedy režie zhostil na výbornou Jiří Krejčík.
Škatulata před kamerou
Vladimír Pucholt měl původně hrát roli nesmělého ženicha, ale poté, co si přečetl scénář, požádal režiséra Krejčíka, jestli by nemohl hrát raději mladého příslušníka. Krejčík mu vyhověl, a tak do role ženicha obsadil Jiřího Hrzána. Také Iva Janžurová měla původně hrát jinou roli. Nejprve ji Krejčík vybral jako představitelku nevěsty, znásilněnou Haničku měla hrát méně známá sestra Jany Brejchové - Hana. Ta se však neosvědčila, a tak režisér obsazení změnil. Traduje se, že šaty pro Ivu Janžurovou vybíral sám pan režisér a kvůli své povaze doslova odrovnal několik prodavaček, než našel ty pravé šaty, které se mu líbily.
Pod zámkem
Režisér Krejčík zachytil všechny postavy představující státní autority tak věrohodně a přesto vtipně, že se jeho dílo, které patří mezi nejlepší filmy šedesátých let, ocitlo rozhodnutím z vyšších míst na bezmála třiadvacet let v trezoru. To už sice nelze vzít zpět, ale je skvělé, že se Krejčík dožil doby, kdy se mohla Svatba jako řemen znovu vysílat a přicházely mu na film samé dobré ohlasy ze všech stran i po tolika letech.