Retro film Nekonečný příběh: hlavnímu hrdinovi šlo o život
Pro spoustu lidí je Nekonečný příběh z roku 1984 úžasným fantasy filmem, jiným zase naháněl noční můry. Mnoho bezesných nocí prožil také autor knižní předlohy Michael Ende (†65), když se soudil s tvůrci filmu. A nebyl jediný, kdo na ně podal žalobu.
Snad téměř každý zná příběh chlapce Bastiana, který je tak trochu outsider a jednou se před svými spolužáky ukryje do obchodu, kde objeví starou, ale zato velmi zajímavou knihu. Ačkoli se dozví, že číst ji je nebezpečné, chlapec si nedokáže pomoci a bez dovolení se pustí do čtení příběhu o zázračné říši Fantazie sužované všepožírající Nicotou. Vládkyně říše dala za úkol chlapci Atrejovi, lovci bizonů, zachránit říši, přičemž Bastian zjišťuje, že on sám je součástí příběhu a může zázračnou říši zachránit. Pomáhají mu při tom různí kouzelní tvorové, ale hlavně legendární drakopes Falko.
Scénář dobrodružného fantasy filmu napsali podle knižní předlohy Michaela Endeho z roku 1979 Herman Weigel a Wolfgang Petersen, který se ujal zároveň režie. Snímek vznikal v koprodukci Spojených států amerických a západního Německa a ve své době byl jedním z nejdražších filmů. Rozpočet se pohyboval okolo 27 milionů dolarů.
Šejdířské metody a soud
Kdo by čekal, že film bude věrným zpracováním knižní předlohy, byl by na omylu. Například většina postav se ve filmu liší. Dětská císařovna, kterou si zahrála Tami Stronach, má být dívkou se zlatýma očima a má mít sněhově bílé vlasy. Také Atrej, jehož ztvárnil Noah Hathaway, se velmi liší - v knize je popisován jako chlapec s olivově zelenou kůží. Dokonce i Bastian, kterého hrál Barret Oliver, je od knižního hrdiny vzdálen na míle daleko. Původně to měl být obézní kluk s nohama do X.
Z Endeho románu se zkrátka stal docela jiný filmový příběh a sám autor byl z výsledku filmařů zděšený. Snažil se soudně zabránit distribuci filmu, pokud nebudou vystřiženy scény, které jsou v největším rozporu s jeho původní myšlenkou. Nakonec spor s tvůrci prohrál, ale vybojoval alespoň to, že se jeho jméno neobjevilo v závěrečných titulcích.
Triky a roboti spolkli spoustu peněz
Snímek je spojen s písní Never Ending Story, kterou nazpíval anglický popový zpěvák Limahl. Tato píseň je zvláštní tím, že zní, jako by neměla začátek ani konec. Má to ale vysvětlení. Účelem bylo ztvárnit píseň tak, aby to vypadalo, že přišla z dálky, ze zázračné říše Fantazie. Nejen ústřední píseň byla takto promyšlená. Ohromný tým lidí se totiž musel postarat o filmové efekty, které se v té době nedaly vyrábět digitálně tak jako dnes.
Na filmu spolupracovala řada odborníků, mezi nimi i bývalý italský letecký inženýr Giuseppe Tortora, jenž se úctyhodně zhostil vší animatroniky, což je počítačově zpracovaný pohyb loutek. Tortora nebyl ve filmovém prostředí žádným nováčkem. Předtím vytvořil robota, který pohyboval slavným mimozemšťanem E.T. V Nekonečném příběhu tak zkonstruoval robotickou kostru drakopsa Falka, želvy Morlora, závodního hlemýždě i Kamenožrouta. Roboty obsluhovalo několik lidí různými pákami, díky nimž se postavám hýbaly končetiny a dalo se jimi ovládat i jejich mimiku.
Hlavní hrdina v ohrožení života
Své si užil představitel Atreje Noah Hathaway. Během natáčení se několikrát zranil. Ve scéně, kdy bojuje s Gmorkem, málem přišel o oko. Při natáčení v bažině se mu zase zasekla noha do eskalátoru a najednou zmizel pod vodou. Když se vynořil, byl v bezvědomí. A při práci na filmu také spadl z koně. Aby toho nebylo málo, kůň na něj ještě šlápl a poranil mu záda.