Retro film Discopříběh: Hrušínského neodradila nahota ani holá hlava
Legendární Discopříběh z roku 1987 vidělo tehdy v kinech přes dva miliony diváků. Film režiséra Jaroslava Soukupa (77) a scenáristy Borise Janíčka, vlastním jménem Eduarda Pergnera (†65), baví dodnes. Pergner je vedle scénáře také autorem textů písní. Hlavní role Jirky proslavila tehdy ještě neznámého Rudolfa Hrušínského nejml. (53). Jeho filmového otce si zahrál Ladislav Potměšil (†75).
Film vypráví o dospívajícím mladíkovi Jirkovi, který žije se svým ovdovělým otcem na sídlišti. Jirka se zamiluje do krásné Evy, jeho však miluje kadeřnice Jitka. Film se natáčel v Plzni a v pražských Řepích a provázejí jej písně zpěváka Michala Davida.
Smutný osud hlavní hrdinky
Jaroslava Stránská alias Jitka z Discopříběhu začala svou kariéru jako herečka již v mládí. Během jedné vesnické oslavy ji objevila scenáristka pro televizi a brzy už zářila v pořadech pro děti. Původně toužila po baletní kariéře, ale nakonec se rozhodla pro herectví. Během studií na konzervatoři získala hlavní roli v populárním filmu Discopříběh. Mezi natáčením prvního a druhého dílu tohoto filmu se jí však stala série osobních tragédií. Nejenže zemřela její dcera Janička, které bylo teprve půl roku, ale během následujících šesti měsíců přišla také o oba rodiče a bratra. I přes těžké ztráty se pokusila žít dál a plánovala další dítě se svým tehdejším manželem, jenže čtyřikrát potratila a nakonec se rozvedla. Později našla štěstí se svým dalším manželem Pavlem Hollitzerem, se kterým se znala od svých šestnácti let. Společně pak vychovávali jeho dceru.
Dospěl na place
Představitel Jirky, Rudolf Hrušínský nejml., prožil přelom dětství a dospělosti na place, a to pod dozorem Ladislava Potměšila a režiséra Jaroslava Soukupa. Když hrál v Discopříběhu, bylo mu teprve šestnáct let. Natáčení trvalo čtyři měsíce, které trávil bez rodiny v hotelovém pokoji. Během natáčení se o něho staral Potměšil, který prý měl od rodiny Hrušínských nařízeno na něj dohlížet. Natáčecí dny byly dost náročné, točilo se od sedmi do sedmi a na lumpárny čas nezbýval. Zajímavostí je, že když Hrušínský nejmladší přišel na kamerové zkoušky do ateliéru v Hostivaři, Soukup vůbec nevěděl, že je to syn a vnuk známých herců. Rudolfovi nejmladšímu prý přidalo kladné body to, že neměl problém s nahou scénou ani s ostříháním dohola.
Tvůrci filmu sklidili úspěch
Film měl premiéru v amfiteátru na Lochotíně v Plzni a přišlo na ni 22 tisíc lidí, což bylo v té době nevídané. Tvůrci se nebáli experimentovat, půjčili si třeba ze Škodovky největší jeřáb v republice, aby mohli z výšky 70 metrů natočit davovou scénu na náměstí. Na oplátku ve filmu byla obrovská reklama na tuzemské automobily s nápisem Škoda do celého světa, jež byla na střechu domu instalována pouze pro filmové účely a po natáčení odstraněna. Při vzniku jedné z nejznámějších scén, kdy běží nahý Hrušínský přes náměstí, bylo na místě zhruba 7 500 lidí. I když je komedie sedmatřicet let stará, baví diváky dodnes.