Retro film Dařbuján a Pandrhola: Hlinomaz se bál Sovákovy léčby
Filmová pohádka, jež spatřila světlo světa v roce 1959, vznikla podle knižní předlohy Jana Drdy (†55) a scénář spolu s ním upravil režisér Martin Frič (†66). Právě z této pohádky pochází výraz zakořeněný v našich slovnících »moribundus«. Znáte jeho skutečný význam?
Když chudému havíři Kubovi a jeho ženě Markýtce přinese vrána na Kocandu dvanácté dítě, rozhodne se pro něj Kuba najít spravedlivého kmotra. Odmítne samého Pánaboha i čerta a vybere si Smrťáka, který Kubu obdaří zázračnými léčivými schopnostmi. Havíř si tak za léčení nechává od bohatých platit a chudým navrací zdraví zadarmo. Když potká nemoc bohatého sládka Pandrholu, jenž Kubovi odmítl pomoci v nouzi, Kuba se zdráhá ho léčit, a proto vymyslí všelijaké úkoly, které když splní, vyléčí ho. I když s tím Smrťák nesouhlasí.
Jenomže co čert nechtěl, sládek nechá Smrťáka zavřít do sudu, čímž se všichni včetně zvířat stanou nesmrtelnými. Smrťáka se ale podaří vysvobodit a každý spravedlivě zaplatí za své činy. Pohádka vznikla tři roky po natáčení filmu Hrátky s čertem a oku bystrého diváka neunikne fakt, že v ní byly znovu použity některé kulisy. Vesnička Kocanda byla postavena celá ze dřeva a scény, jež se odehrávají ve staveních, byly natáčeny v barrandovských studiích. V hlavních rolích se objevil Jiří Sovák jako havíř Kuba, Rudolf Hrušínský coby lakomý Pandrhola a Václav Lohniský si zahrál Smrťáka.
Hlinomaz dostal příplatek
Natáčení nebylo snadné pro Josefa Hlinomaze v roli krupaře Bašty. Znalci pohádky si jistě vybaví jeho léčebnou proceduru v kádi s moukou a dalšími »léčivými« ingrediencemi, za kterou žádal zvláštní příplatek. Scénu se nepodařilo natočit napoprvé, a tak není divu, že byl při práci dost rozladěný. Ještě po patnácti letech, kdy se setkal se Sovákem při natáčení Chalupářů, ho přivítal větou: "Doufám, že tu nechceš zase léčit."
Moribundus se ujal
Jednou z podmínek, kterou dal filmový Kuba Pandrholovi, bylo, aby na sosnách rostly jitrnice. Mohlo by se zdát, že to byl příjemný úkol pro herce, kteří se měli do konzumace jitrnic s chutí pustit, leč tomu tak nebylo. Když se tato scéna natáčela, byl parný den a nikdo na jitrnice neměl chuť. Lékařským konziliem byla Pandrholovi v pohádce diagnostikována nemoc zvaná moribundus, jež se stala v Česku hojně používaným synonymem pro takřka jakoukoli nemoc. Tento název vychází z latinských slov morior a bundus a v překladu to znamená stav blížící se smrti.