Potraviny, které pomáhají zlepšit náladu

Na naši psychickou pohodu a hladinu energie působí mnoho faktorů. Naštěstí některé potraviny přirozeně podporují dobrou náladu, protože přispívají k produkci serotoninu - hormonu štěstí, který pomáhá zmírnit stres a zlepšit celkový duševní stav.
Serotonin, často označovaný jako hormon štěstí, ovlivňuje náladu, spánek i celkovou psychickou pohodu. Hraje také důležitou roli v trávení, regulaci bolesti a ovlivňuje i chuť k jídlu. Pokud ho má tělo nedostatek, může to vést k úzkostem, depresím, poruchám spánku nebo chronické únavě. Dobrou zprávou ale je, že některé potraviny přirozeně podporují jeho tvorbu a tím mohou pomoci zlepšit náladu i duševní rovnováhu.
Jak podpořit tvorbu serotoninu?
Serotonin se v těle tvoří z aminokyseliny tryptofanu, kterou musíme získávat ze stravy. Aby tělo mohlo tryptofan přeměnit na serotonin, potřebuje k tomu také dostatek vitaminu B6, hořčíku a omega-3 mastných kyselin. Tyto látky se nacházejí v běžných potravinách, jež bychom měli pravidelně zařazovat do jídelníčku. Z potravin bohatých na tryptofan vyjmenujme banány, ořechy a semínka, například vlašské ořechy, dýňová a slunečnicová semínka, kvalitní hořkou čokoládu, drůbeží maso (zejména krůtí a kuřecí), mléčné výrobky (sýry, jogurty, kefír), ryby a mořské plody (především losos a tuňák), vejce a také tofu a další sójové produkty. Významnou roli hrají i celozrnné potraviny, třeba ovesné vločky, hnědá rýže, quinoa a žitný chléb, dodávající tělu potřebné živiny pro udržení stabilní hladiny serotoninu.
Pro podporu jeho tvorby je zásadní také zdravý střevní mikrobiom, protože až 90 % serotoninu vzniká právě ve střevech. Fermentované potraviny, jako jsou kysané zelí, kefír, jogurty nebo kimči, obsahují probiotika - ta přispívají ke zdravému trávení a tím i k psychické pohodě. Dále je vhodné do jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu bohaté na vitaminy B6 a C, protože podporují přeměnu tryptofanu na serotonin. Mezi ně patří citrusové plody, rajčata, avokádo, špenát, borůvky, jahody, brokolice a další druhy listové zeleniny.
"Toto období je vhodné pro obohacení jídelníčku o čerstvou zeleninu a ovoce, které poskytují maximální výživovou hodnotu. Obzvlášť cenné jsou produkty od místních pěstitelů, zaručujících nejen čerstvost, ale i nejvyšší možnou kvalitu a nutriční hodnotu," uvedla Monika Zábojníková, koordinátorka projektu Půl talíře, zaměřeného na vyvážené stravování Čechů.
Další faktory ovlivňující hladinu serotoninu Vedle stravy existuje řada přirozených způsobů, jak podpořit tvorbu serotoninu a celkovou psychickou pohodu. Sluneční světlo významně ovlivňuje jeho produkci v mozku, proto je důležité trávit čas venku, zejména během dopoledních hodin. Pravidelný pohyb - ať už jde o dynamický sport, procházky v přírodě nebo tanec - nejen zlepšuje náladu, ale také přispívá ke zvýšení hladiny serotoninu. Důležitý je také kvalitní spánek, protože dlouhodobá spánková deprivace narušuje jeho tvorbu a může vést ke zhoršení psychického i fyzického stavu. Pro zdravý spánek je zásadní pravidelný režim, dostatečná relaxace před usnutím a omezení modrého světla z elektronických zařízení ve večerních hodinách.
Nezanedbatelný vliv má i sociální kontakt a vědomá relaxace - chvíle strávené s blízkými, srdečný smích, meditace či poslech oblíbené hudby přirozeně podporují produkci serotoninu a přispívají k celkovému duševnímu zdraví.