Online randění: Láska na celý život, nebo dluhy, kam oko dohlédne?

Zhruba polovina uživatelů seznamovacích aplikací věří, že vztahy, které vzniknou online, mají stejnou šanci na úspěch jako ty, při kterých se partneři seznámí postaru - v reálném světě.
Někdy ve svém životě použilo seznamovací aplikaci až 53 % Čechů. Ne všichni je však považují za bezpečné, jak vyplývá z nejnovějšího průzkumu. K obavám mají Češi randící online důvod - 45 % z nich se na seznamkách přinejmenším každý týden setká s podezřelými profily nebo zprávami.
"Seznamovací aplikace jsou mezi lidmi oblíbeným místem, kde se mohou seznámit. Důležité ale je, aby při jejich používání lidé mysleli hlavně na svou bezpečnost. Ne každý uživatel je totiž používá s dobrým záměrem a je poměrně snadné narazit na podvodníka či nebezpečnou osobu. S dotyčným bychom měli sdílet co nejméně citlivých informací a při podezření ukončit kontakt a osobu nahlásit platformě," řekl analytik hrozeb Jakub Vávra.
Jak randit bez rizika:
- Bezpečný profil: Při zakládání profilu neuvádějte citlivé informace, jako je vaše bydliště, aktuální poloha, zaměstnání či další kontakt na vás (e-mail, telefon). Při prvním kontaktu by měli mít ostatní uživatelé jen nezbytně nutné informace. Ty citlivější s nimi můžete nasdílet dodatečně, až budete vědět, že dané osobě můžete věřit. Pamatujte, že co už jednou nasdílíte, zůstává dohledatelné navěky.
- Osobní schůzka: Jakmile se rozhodnete s dotyčnou osobou sejít z očí do očí, myslete především na svou bezpečnost. O schůzce dejte někomu vědět, případně nasdílejte svou polohu tomu, komu důvěřujete (rodině, přátelům). Sejděte se na veřejném místě a v čas, kdy nebudete na místě sami. Ještě, než se setkáte, můžete si s dotyčnou osobu zatelefonovat. Pokud je dohledatelná online, podívejte se na její profily na jiných sítích, případně zkuste zadat její jméno do internetového vyhledávače.
- Pozor na podvodníky: Jestliže po vás někdo chce peníze, přístupy k osobním údajům nebo prosí o přátelství na dalších platformách, mějte se na pozoru. Je možné, že se jedná o podvod, jehož cílem je připravit vás o finance nebo osobní identitu.
Seznamovací aplikace jsou líhní kyberpodvodníků, kteří je používají ke krádežím osobních údajů, vylákání financí z oběti či jiným podvodům. To potvrzují i data Avastu, který v loňském roce zablokoval globálně o 30 % a v Česku o téměř 40 % více podvodů na seznamkách než v roce 2023.
Téměř polovina (45 %) současných uživatelů seznamek se setkala s podezřelými profily nebo zprávami přinejmenším na týdenní bázi. Čtvrtina (26 %) současných uživatelů online seznamek se stala obětí podvodu, nejčastěji se jedná o catfishing (61 %), romantický podvod (35 %) nebo falešnou seznamovací síť (35 %). Většina obětí (65 %) mezi současnými i bývalými uživateli přišla v důsledku podvodu o peníze. Průměrná ztráta činila 47 245 Kč a největší pak 600 000 Kč.
O své osobní údaje pak v důsledku romantického podvodu přišlo až 54 % obětí. Nejčastěji se jednalo o ztrátu jména (52 %), telefonního čísla (49 %), věku (45 %) a emailu (43 %). Čtvrtina (25 %) pak přišla o své bankovní údaje. Podezřelou osobu nebo catfishing nahlásilo platformě 35 % respondentů.