Jedna ruka netleská: film bez konceptu vydělal miliony
Komedie Jedna ruka netleská je místy černá, trochu bláznivá a chvílemi drsná. Snímek s kriminálními prvky a detektivní zápletkou je dílem stejných autorů jako dnes už legendární Samotáři. David Ondříček (54) a Jiří Macháček (57) si v tomto filmu z roku 2003 pro diváka připravili množství humorných i nečekaných situací, absurdních dialogů a kultovních hlášek, které žijí dodnes.
Hlavní hrdina Standa, kterého brilantně ztvárnil Jiří Macháček, je symbolem typického smolaře, jehož charakter je plný humoru a zároveň zklamání. Standa je muž, který se nevzdává, a jeho osudové setkání s Ondřejem přináší do filmu komickou a dojemnou rovinu. Pro roli Ondřeje byl původně vybrán Pavel Liška, který byl velkým favoritem, protože již v minulosti se proslavil několika přihlouplými rolemi, jež mu dokonale seděly. Pak se ale na konkurzu objevil tehdy ještě neznámý Marek Taclík a režiséra si okamžitě získal svým nepřítomným pohledem. V tu ránu byla role jeho.
Manželé ve skutečnosti i na obrazovce
Ve filmu Jedna ruka netleská si společně zahráli manželé Trojanovi. Ivan Trojan ztvárnil excentrického podnikatele Zdeňka, který byl přesvědčen, že je reinkarnací samotného Adolfa Hitlera. Jeho manželku Sandru si zahrála jeho tehdy ještě opravdová žena Klára. Filmová Sandra neměla o prapodivných koníčcích svého manžela ani tušení, soustředila se spíše na bizarní výchovu jejich dvou dětí. Ivan a Klára se postarali svými rolemi o jeden z nejšílenějších manželských párů české kinematografie. Ve snímku si dvojice dopřála dokonce sexuální styk.Věta, která samotnému aktu předcházela, se říká dodnes. Kdo by neznal nezapomenutelnou hlášku: "Dneska je čtvrtek!"
Prapodivný vznik scénáře
Scénář podle Macháčkových slov vznikal velmi spontánně. Ondříček s Macháčkem odjeli na chatu, kde každý vytáhl svůj notebook a navzájem si posílali nápady, tímto způsobem vznikla první, druhá a třetí scéna. V tomto okamžiku se Macháček Ondříčka ptal, kam má dílo směrovat, ten mu na to odpověděl, že nikam. Pro Macháčka byla tvorba bez se zřejmě snímek vyvíjel tak překvapivě a nečekaně.
Úspěch na všech frontách
Na filmu, který se měl původně jmenovat Hvězdy v očích, se podíleli i diváci. Po pracovních projekcích to byli právě oni, kdo vyplňoval dotazník sestavený režisérem podle vyzkoušených dotazníků z Hollywoodu. Kvůli jejich reakcím byla následně jedna scéna přesunuta z konce na začátek filmu. Dílo bylo divácky nesmírně úspěšné, v kinech ho vidělo téměř 510 tisíc lidí a vydělalo 47 milionů korun. Snímek byl oceněný také kritiky a proměnil dvě ze čtyř nominací na cenu Český lev.