Jak krmit ptáky v zimním období: co patří do krmítka a čím můžeme opeřencům uškodit?

Zima je obdobím, kdy můžeme pomoci ptákům, kteří u nás zůstávají, překonat nedostatek potravy. Sníh a mrazivé počasí jim totiž často ztěžují přístup k jídlu. Krmení ptáků může být nejen užitečné, ale i zábavné - zvláště při pozorování jejich návštěv u krmítka. Aby však tato činnost byla skutečnou pomocí a neškodila, je třeba řídit se několika zásadami.
Krmítko by mělo být opatřeno střechou, která ochrání potravu před vlhkostí způsobenou deštěm nebo sněhem. Ideální je, pokud má základna ohrádku, jež zabrání větru roznést krmivo po okolí. Na trhu najdete klasická dřevěná krmítka, moderní plastové modely se zásobníkem na krmivo, ale i esteticky zajímavá designová krmítka. Pokud dáváte přednost lojovým koulím, je vhodné využít speciální zásobník, díky kterému se koule snadno doplňují a ptákům nehrozí zamotání do provázku či síťky. Pokud koupíte lojové koule se síťkou, vždy ji před zavěšením odstraňte. Krmítko dejte do výšky alespoň 150 cm, čímž ochráníte ptáky před predátory. Lojové koule je důležité umístit mimo přímé sluneční světlo, aby nedošlo k jejich roztavení.
Co patří do krmítka?
Do krmítka můžete nasypat kupovanou směs nebo si ji vyrobit doma. Základem jsou slunečnicová semínka, která můžete doplnit o mák, proso, lněné semínko, řepku, pšenici, loupaný oves, neslazené ovesné vločky nebo drcené ořechy. Někteří ptáci ocení i sušené moučné červy. Naopak byste se měli vyhnout chlebu, plesnivému pečivu, těstovinám, nevařené rýži či zbytkům z kuchyně. Lůj je oblíbenou pochoutkou například pro strakapoudy, sýkory či brhlíky. Kromě kupovaných lojových koulí si můžete vyrobit vlastní. Stačí smíchat rozpuštěný hovězí lůj nebo rostlinný tuk s krmivem, směs nalít například do kokosové skořápky či obráceného květináče a po ztuhnutí přidat provázek na zavěšení.
Jak krmit vodní ptactvo?
Vodní ptáky je možné přikrmovat obilovinami, hráškem, cizrnou či kukuřicí. Další vhodnou volbou jsou listová zelenina nebo slupky ze zeleniny. Dnes se prodávají také speciální granule určené pro vrubozobé ptáky. Dbejte však na to, aby ve vodě nezůstávalo nadměrné množství potravy, které by mohlo způsobit znečištění a přemnožení mikroorganismů.
Kdy a jak dlouho krmit ptáky?
Ptáky můžete dokrmovat od podzimu, kdy začínají mít potíže s hledáním potravy, až do jara. Je však důležité dávat pouze takové množství krmiva, které ptáci zvládnou během krátké doby sníst. Překrmování není vhodné, protože by mohlo oslabit jejich přirozené schopnosti hledat potravu v přírodě. Připravte krmítko a užijte si zimu společně s opeřenými sousedy!