Febiofest ukázal, že kultura žije
Jak známo, kvůli koronavirovým opatřením musel být tradiční březnový termín konání festivalu zrušen. Vedení MFF Praha - Febiofest nakonec přišlo s náhradním termínem v září. I tehdy se průběhu festivalu dotkla řada dalších opatření, s nimiž se ovšem jak organizátoři, tak i příznivci kvalitních filmů vypořádali na výbornou. Festival byl zahájen 18. září v pražském multikině Cinema City ve Slovanském domě, kde také probíhal až do 25. září. Poté se projekce rozjely do regionů, slavnostní zakončení 27. ročníku se uskutečnilo 8. října ve Zlíně.
"Přes všechna ta opatření a napětí, zda dotáhneme festival do zdárného konce, jsem spokojený," vyjádřil se Kamil Spáčil, ředitel MFF Praha - Febiofest. "Poděkování patří všem lidem, kteří se nebáli přijít. Jsem za to rád, stejně jako za pozitivní ohlasy od diváků, kteří nám psali, jak moc si nás váží, že jsme festival nezrušili. Je sice pravda, že jsme zvyklí na desetitisíce diváků, o čemž letos nemůže být ani řeč. Nicméně ti, kteří na filmové projekce přišli, nás velmi potěšili. Naše práce měla smysl."
Dánská hvězda i delegace z Itálie
Koronavirová opatření se promítla v účasti (nejen) zahraničních hostů. Přesto osobně dorazilo několik zajímavých světových profesionálů. Ze sousedního Slovenska přijela delegace vítězného snímku Febiofestu Služebníci, v čele s režisérem Ivanem Ostrochovským.
S dramatem Syn - Matka, vítězem Amnesty International Febiofest Award, do Prahy zavítal íránský producent Kaveh Farnam. Z Itálie se na mezinárodní premiéru snímku Jehňátko přijela podívat delegace s režisérem Mariem Pireddou. Druhý snímkem, který MFF Praha uvedl v mezinárodní premiéře, byl kanadský thriller Zasloužená odplata. Milým projevem sympatií s diváky Febiofestu byly zdravice mnoha režisérů, kteří se festivalu nemohli zúčastnit. Videa se zdravicemi režisérů se promítala vždy před jejich snímkem.
Svou účastí potěšil dánský herec a režisér Ulrich Thomsen, který na festivalu představil svou komedii Gutterbee. Zároveň svou návštěvou vyjádřil soudržnost s kulturními projekty v této nelehké době. "Jako herec a režisér mám hned několik důvodů šířit povědomí o nových filmech. Filmy - a kultura všeobecně přináší lidem emoce, příběhy, poznání a také jistou možnost vzdělávání se. A o to se přece dobrovolně nepřipravíme!"
Také letos MFF Praha - Febiofest rozdal ceny Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Osobně si ji převzala herečka Iva Janžurová, stejné ocenění získal i slovenský herec Milan Lasica, který se pražské ceremonie bohužel nemohl zúčastnit. Sošku tedy převzal Roman Lajciak, zastupující ředitel Slovenského institutu v Praze.
"Je mi líto, že se tolik významných hostů ze zahraničí nemohlo dostavit," přiznala programová ředitelka Marta Švecová Lamperová a dodala: "Díky tomu jsme museli odložit předání ocenění tak významným tvůrcům jako je Hirokazu Koe-eda a Atom Egoyan. Jejich profily uvidí návštěvníci příštího ročníku."
V den slavnostního zahájení festivalu se po červeném koberci prošla řada režisérů, herců a zástupců kulturního života České republiky. Moderátor Vlastimil Korec do prostor Slovanského domu uvedl například ministra kultury Lubomíra Zaorálka, radního pro Prahu 1 Petra Hejmu, režisérku Olgu Sommerovou, herečky Danu Morávkovou a Hanu Vagnerovou, herce Pavla Trávníčka, režiséra Slávka Horáka a spoustu dalších osobností. Festival zahájila předpremiéra dlouho očekávaného dokumentu režisérky Olgy Malířové Špátové Karel.