Bára Basiková: Jakákoli láska má právo na život
Báru Basikovou (60) znají lidé především jako zpěvačku. Ona ale mimo zpívání napsala i mnoho písňových textů, povídek, fejetonů, básní, a dokonce také román Rozhovory s útěkem, za který získala nejrůznější prestižní ocenění. Co o sobě ještě prozradila v našem rozhovoru?
Když vám bylo 19, napsala jste příběh o vztahu dvou dívek. Chtěla jste provokovat, nebo jste měla potřebu jít s něčím takovým ven a v jistém smyslu se tak vnitřně vykřičet?
Vůbec ne. Bylo to jen logické pokračování a vyústění mé literární tvorby, která začala už v mých pěti letech, protože mě tatínek naučil psát dřív, než jsem šla do školy, a psaní mě hodně bavilo. A tak vznikaly povídky, pohádky, později fejetony, krátké románové útvary, až přišla chuť zkusit si napsat opravdovou velkou knihu, opravdový, skutečný román. A téma bylo láska, láska ve všech podobách, protože láska, ať je jakákoli, má právo na život.
V té době muselo být velmi těžké jít s tímto tématem do společnosti, kde toto bylo tabu. Hledala jste vydavatele dlouho, než vám kniha Rozhovory s útěkem v roce 1990 vyšla?
Já tu knihu vůbec nechtěla vydávat! Napsala jsem ji jen sama pro sebe, pro ten pocit, jestli to dám, jestli se mi to povede, jestli to bude mít nosný děj, zápletku, hlavní postavy... Když jsem ji dopsala, uložila jsem ji do zásuvky psacího stolu a hotovo. Jenže pár lidí vědělo, že něco píšu, a chtělo si to přečíst, tak text putoval a putoval, až se dostal k Bohumilu Hrabalovi, což mě nesmírně potěšilo, ale zároveň vyděsilo, protože mi přišlo troufalé mu dávat svůj román číst. Nicméně byl nadšen, napsal mi krásný dopis a zanedlouho se ozvalo nakladatelství Československý spisovatel, že má o vydání knihy zájem. V momentě, kdy knihu dočetli, vzali samozřejmě zpátečku a doporučili mi, abych text upravila, přepsala, vynechala kontroverzní témata, takže abych napsala knihu úplně novou. Proč bych to ale dělala? Jaký by to mělo smysl? Tak jsem jim poděkovala a vzala si rukopis zase zpátky. Až po revoluci se ozvali znovu a kniha vyšla tak, jak byla napsaná, absolutně bez zásahů a změn.
Jaký vztah máte k homosexualitě? V minulosti jste gaye a lesbičkyněkolikrát podpořila, například v rámci Law for Love jste se nebála nafotit velmi intimní snímky s herečkou Helenou Dytrtovou. Máte pocit, že to mělo smysl?
Doufám, že ano. Je 21. století a postoj vůči těmto tématům je lepší. Jsem ráda za to, že společnost je vstřícnější, tolerantní, chápavá, i když ne vždy ke všemu a ne v každé zemi. Ale středověk už byl.
Britský Facebook v současnosti nabízí dohromady sedmdesát jedna možností, ze kterých si můžete vybrat své pohlaví. Vedle muže a ženy se v nich nacházejí bezpohlavní lidé, cis pohlaví či transgender lidé. Jaký máte na takové množství pohlaví názor?
Nerozumím tomu. Ale to neznamená, že to tak nemůže, nesmí nebo nemá být. Ať si každý žije v těle, v jakém chce, podstatné je to, jaký je to člověk, ne jakou má sexuální orientaci.