4 tipy, jak vybrat vhodné krmivo pro kočky
Zvíře v každé domácnosti prospívá podle toho, jaký je jeho páníček. A pokud si dopřává kvalitní stravu majitel kočky, ani ona se u něj rozhodně nebude mít špatně. Víte ale ve skutečnosti, čím opravdu vaši kočku doma krmíte a co by její strava neměla obsahovat?
Sledujte etikety
Zorientovat se v dnešním širokém výběru krmiv pro zvířata může být někdy pěkný oříšek. Jak tedy poznat to správné pro vaši kočku? Stačí o tom trochu přemýšlet. A protože kočka patří mezi masožravce, měla by tomu odpovídat i její strava. Kvalitní složení totiž zajistí, že bude dobře prospívat, nebude mít zažívací potíže, ani žádné nemoci a také to poznáte na její srsti. Pokud tedy váháte často nad cenou krmiva, uvědomte si, že to levné vám nemusí zákonitě šetřit peněženku, pokud váš mazlíček bude muset na veterinu kvůli zažívání.
"Složení krmiva by mělo být velmi jednoduché - mělo by obsahovat velké množství bílkovin ze živočišných zdrojů. a vysoký podíl čerstvého masa, díky kterému si jej kočka zamiluje. Vhodné jsou například krmiva značky Marp, na výběr máte granule, ale i konzervy, nebo krmiva Doxneo," doporučil odborník na zvířecí krmiva Martin Pučálka a dodal, že při výběru stravy pro vaši kočku je nutné vzít v potaz i její případné potravinové alergie a kondici.
Rozlišujte věk
Při výběru vhodného krmiva hraje roli také věk. Pokud máte doma kotě, měla by strava obsahovat více tuku a bílkovin. "Skvělou volbou je holistické krmivo bez obilovin, chemických látek a konzervantů. Vybírejte ho tak, aby kromě sušeného masa obsahovalo i to čerstvé, pokud možno vše pouze z jednoho druhu masa. Krmivo by mělo obsahovat alespoň 30 % bílkovin a 20 % tuku," upřesnil odborník. U kočičích seniorů byste zase měli přihlédnout k tomu, že už třeba nemají tolik pohybu, jsou vykastrovaní, a proto by mělo mít krmivo méně tuků.
Krmnou dávku upravujte podle potřeby
Kočku je dobré zvykat na její krmnou dávku hned od začátku, aby se vám zbytečně nerozmlsala. Je totiž mnohem citlivější na změny stravy než pes. Je také pravdou, že některé kočky mohou být trochu vybíravé, ale když jim nebudete krmivo střídat po měsíci, naučí se jíst to, co jim do misky připravíte. "Doporučenou krmnou dávku na obalu berte ale jen jako startovací. S ní začínejte a postupně upravujte její množství podle toho, zda bude mít kočka tendenci spíše hubnout nebo přibývat na váze, a také podle výdeje energie," poradil Pučálka.
Pokud krmíte kočku granulemi, je nutné myslet také na dostatečný přísun vody. Jako doplňkové krmivo lze volit šťavnaté konzervy, které sice mají vyšší podíl vody, ale zase se po otevření rychleji kazí a je potřeba je rychle spotřebovat, nebo menší kapsičky, které jsou vhodné třeba na cesty místo svačiny.
Čemu se vyhnout
Při výběru krmiva pro kočky zkontrolujte složení, kde by neměly být uvedené žádné chemické konzervanty, barviva ani zvýrazňovače chutí. Pozor také na obiloviny, jejich vysoký podíl by mohl způsobit narušení trávení. "Kvalitní krmivo pro kočky by rozhodně nemělo obsahovat pšenici, kukuřici, vedlejší výrobky rostlinného původu, vedlejší výrobky živočišného původu, kukuřičný gluten, hydrolyzáty bílkovin, nespecifikované suroviny jako obecně rybí olej, živočišný tuk, rybí moučka, drůbeží moučka, umělé antioxidanty označené jako antioxidanty povolené v EU," upřesnil odborník z Krmiva Pučálka.
Vhodné nejsou ani zbytky jídla z vaší večeře. Vyloženě jedovaté jsou pro kočky potraviny jako je čokoláda, kakao, kofeinové nápoje, syrové těsto, syrová vejce a maso, rozinky, hrozny, cibule a česnek. Určitě je neuctíte ani mléčnými výrobky včetně mléka, jak známe z dětských pohádek (mohou způsobit průjem, jelikož kočky špatně tráví laktózu).