4 tipy, jak se zbavit nafouklého břicha a cítit se fit
Pocit nafouklého břicha trápí podle statistik až 25 % populace. Tyto potíže označuje za středně těžké až těžké 75 % z dotázaných. U zhruba 10 % se pak jedná o pravidelný a dlouhodobý problém s nadýmáním po každém jídle. Jak břicho zklidnit a co jíst, abychom se ve svém těle cítili komfortně?
Nafouklé břicho trápí ženy zejména během menstruace, v průběhu těhotenství, při ovulaci. Důvodem může být také vysazení antikoncepce nebo odstranění dělohy (tzv. hysterektomie). Nejen ženy, ale také muži pak mohou trpět pocitem nadýmání například po různých operacích v oblasti břicha nebo třeba kvůli podvýživě. Jak nepříjemné pocity nafouklého břicha eliminovat? Připravili jsme pro vás čtyři praktické tipy.
1. Změňte svoje stravovací návyky
V mnoha případech je nafouklé břicho důsledkem špatně poskládaného jídelníčku. Vyplatí se proto zaměřit na dostatečné zdroje probiotik a draslíku. Tolik prospěšná probiotika dodá tělu zejména kvalitní bílý jogurt, ale i řada dalších zakysaných mléčných výrobků. Skvělý efekt má rovněž kvašená zelenina (zelí, kimči, kombucha). Co se týče draslíku, jeho vysoké množství obsahují zejména banány. Dále se zaměřte i na dostatek vlákniny, která celkově usnadňuje trávení i vyprazdňování. Naopak si dávejte pozor na umělá sladidla, jako je například maltitol. Najdete ho ve žvýkačkách, ale i v proteinových tyčinkách. Nadměrná konzumace tohoto sladidla může zažívání pozlobit a způsobit právě onen nepříjemný pocit nadýmání. Vyhýbejte se také syceným nápojům, které zvyšují plynatost, a to zejména v kombinaci s alkoholem.
"V neposlední řadě si dávejte pozor na dostatečné rozžvýkání potravy. Jezte pomaleji. Během jídla se nedívejte na televizi ani nepracujte na počítači. Při jídle nepijte. Konzumace nápojů během hlavních jídel může ředit žaludeční šťávy a tím zpomalovat trávení. Výsledkem je pocit těžkosti po jídle a právě pocit nafouklého břicha," uvedla nutriční specialistka Kristýna Kubíková z české firmy Blendea, jež vyrábí doplňky stravy a přírodní kosmetiku.
2. Dbejte na dostatečný pitný režim
Pití neperlivé vody a bylinkových čajů změkčuje stolici, usnadňuje zažívání, trávení i pro celkovou snahu o zdravější jídelníček nevhodný," dodala nutriční specialistka.
3. Nejezte příliš pozdě na noc
Čím později budete večeřet a čím nevhodnější večeři zvolíte, tím silněji vás může břicho v noci bolet. Pokud chodíte spát kolem 22. až 23. hodiny večer, najezte se naposledy nejpozději okolo 19. až 20. hodiny. Mezi posledním jídlem a spánkem by měly být vždy alespoň tři hodiny půstu, aby tělo mělo dostatek času potravu strávit.
4. Zařaďte do svých dnů více pohybu
Při snaze o více pohybu myslete hlavně na pravidelnost. Kratší, ale pravidelné tréninky pro vás budou mít větší efekt než občasné »zničení se« v posilovně. Pravidelná pohybová aktivita zajistí plynulejší pohyb střev. Nemusíte každý den vysloveně cvičit, posilovat. Ale snažte se denně alespoň 20 minut svižněji projít, zaběhat si nebo se třeba protáhnout. Jakýkoli sport je pro břicho vhodný, proto si pohybovou aktivitu vyberte podle toho, jak moc je pro vás zábavná, abyste byli schopni pustit se do ní co nejčastěji