Umíte hospodařit s penězi?
Vydělané peníze se mohou snadno rozkutálet za zbytečné výdaje. Komu by se nehodilo ušetřit alespoň pár korun každý měsíc? Přinášíme vám tipy, díky kterým snížíte své měsíční výdaje.
Finanční gramotnosti se člověk musí naučit
Nejprve si osvěžte základy finanční gramotnosti a učte jí i své děti. U vyrovnané bilance byste měli být schopni ušetřit každý měsíc 10-15 % z příjmu. Abyste už nemuseli sahat na úspory na spořicím účtu, vyplatí se své výdaje zkrotit a najít všechny skuliny, kterými by mohly peníze zbytečně unikat.
Mějte své příjmy a výdaje pod drobnohledem
Zapisujte si každý příjem i výdaj do speciální aplikace nebo klidně do sešitu. Zjistěte, které výdaje jsou nesmyslně vysoké - nejčastěji jsou to jídla v restauracích, návštěvy kaváren či drahá zábava. Zaktualizujte také své pojistné smlouvy, telefonní tarify či zálohy za energie - nenabízí jiný prodejce výhodnější variantu?
Na jídle a drogerii můžete ušetřit tisíce
Hledejte výhodné slevy a akce, omezte nákupy drahých potravin a využijte recepty na levná a zdravá jídla. Zkuste nahradit každodenní porci masa luštěninami, nakupujte sezónní zeleninu a ovoce a výhodná velká balení drogerie. Do obchodu choďte vždy s předem napsaným seznamem a striktně se ho držte.
Věci si půjčte nebo nakupujte z druhé ruky
Oblečení pro rychle rostoucí děti či vybavení do domácnosti můžete pořídit levně z druhé ruky. Spoustu věcí (typicky nářadí či sportovní vybavení) si také můžete půjčit jen na potřebný čas.
Naspořené peníze dále rozmnožujte
Až bude vaše bilance v rovnováze, začněte šetřit zmíněných 10 % ze mzdy. Postupně si našetřete 3-6 vašich měsíčních platů, které vám poslouží jako finanční polštář pro krizové situace (ztráta zaměstnání, rozbití drahého spotřebiče atd.) nebo jako základ pro investici a další rozmnožení peněz. Investovat můžete na spořicí účet, na termínovaný vklad, do stavebního spoření či do podílových fondů nebo do akcií a komodit. Nezapomeňte ale, že čím je úrok vyšší, tím roste i riziko investice.
Když už půjčku, tak s rozmyslem
A nakonec - pokud vám nezbude jiná možnost a vy si musíte peníze půjčit, vždy si tento krok dobře rozmyslete. Úvěr by měl být na věc, jejíž životnost přesahuje délku splácení. Nikdy si nepůjčujte proto, abyste splatili jiný dluh. Takový krok vám v budoucnu hodně přitíží. Lépe je o své situaci co nejdříve informovat banku a sjednat s ní řešení, které bude schůdné pro vás i pro danou instituci.