Příběh velké lásky: Nina Divíšková a Jan Kačer
Ti dva prostě měli štěstí na osudovou lásku se vším všudy. Herecký talent, vzdorovitost, hrdost i zvláštní aristokratický šarm, to všechno byly společné rysy partnerů, kteří se poznali coby studenti DAMU.
"Nastoupila jsem do školy tenkrát později, protože jsem byla nemocná. Každému zvlášť
jsem se představila a došla jsem až ke klukovi, který seděl v rohu a něco si maloval. Když jsem se mu představovala, vůbec se na mě nepodíval. Zařekla jsem se, že s tímhle nafoukancem už nepromluvím - no a takhle to dopadlo!" vzpomíná na první setkání mužem svého života Nina Divíšková. S Janem Kačerem se vzali v pětadvaceti, když byli ve společném angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě.
Samotný chlap si najde babu
Tam se také narodily první dvě z jejich tří dcer, Simona (50) a Klára (49). Nejmladší Adélu
(36) už herečka povila na pražském Spořilově, kam se rodina přestěhovala, když manželé dostali nabídku stát u zrodu proslulého Činoherního klubu. V roce 1975 však politické okolnosti donutily Jana Kačera prkna "Činoheráku" opustit a odjet za prací do Ostravy. Celých deset let pak režisér podle svých slov pendloval po přátelích a kolezích z divadla. "Možná bych dostal nějakou cimru, ale věděl jsem, že samotný chlap si najde babu. Nebo si baba najde mě. A to bude katastrofa. Mně bylo 40 a byl jsem normální chlap. Nechtěl
jsem přijít úplně o všechno," přiznává Kačer otevřeně.
Přes všechny komplikace manželství na dálku se navíc Divíškové s Kačerem podařilo jejich
vztah stvrdit ještě třetím potomkem, nejmladší dcerou Adélou. O jejím narození se Jan
Kačer dozvěděl telegramem.
Jednoduché časy však herce a režiséra nečekaly ani po návratu do Prahy, kdy zakotvil v Divadle na Vinohradech. "To bylo tehdy totálně konformní. Hrály tam televizní hvězdy. Mně bylo 50 a ocitl jsem se v roli začátečníka revolucionáře. Po revoluci jsem zase v Národním jako první věc udělal Pekaře Jana Marhoula, protože jsem chtěl lidem říct, že žádný kapitalismus neodstraní lidskou bídu a trápení. A to jsem zase byl levičácká svině," vzpomíná na své pracovní peripetie Kačer, pro něhož Sametová revoluce nepředstavovala jen štěstí a euforii. Právě on totiž seděl po boku Jana Potměšila v autě
havarujícím cestou z Ostravy, kde byli oba herci v rámci revolučního dění. Potměšil po osudné bouračce skončil na invalidním vozíku.
Autor: Maria Pavlová
Chce se dozvědět o osudové lásce Jana Kačera a Niny Divíškové více? Vše o hereckém páru najdete v aktuálním čísle časopisu SEDMIČKA, který je právě na stáncích.