Rodina a přátelé se loučili s Karlem Čáslavským
Členové rodiny a několik desítek spolupracovníků a přátel se dnes v krematoriu v pražském Motole rozloučilo se známým filmovým historikem a publicistou Karlem Čáslavským. Autor mimořádně oblíbeného cyklu archivních dokumentů zemřel po dlouhé nemoci 2. ledna ve věku 75 let. U katafalku s rakví byly vedle věnců rodiny také květy České televize, Národního filmového archivu a štábu střihového televizního pořadu Hledání ztraceného času.
Pietní obřad zahájily tóny Smetanovy Vltavy - i tok této řeky totiž Čáslavský zmapoval prostřednictvím starých dokumentů.
Populární se stal především v roli odborného poradce zábavné soutěže Videostop. S televizí ovšem spolupracoval už od poloviny 70. let, kdy připravil scénáře k více než dvěma stům dílům pořadu Komik a jeho svět. Od roku 1956 pracoval jako asistent produkce a režie na Barrandově, po osmi letech zakotvil v Československém filmovém ústavu a jako filmový archivář pracoval až do své nemoci.
Jeho odborných znalostí využili ke konzultacím režiséři Matej Mináč (Všichni moji blízcí) a Jiří Menzel (Obsluhoval jsem anglického krále). V roce 2009 byl při vyhlašování ankety popularity TýTý uveden do Dvorany slávy.
Diváci na jeho střihových pořadech měli rádi, že stejnou pozornost jako dokumentům profesionálů věnoval i záznamům amatérských kameramanů, kteří zachytili všední život a zaznamenali třeba i dnes zaniklé profese či městské části.
Podle ředitele Národního filmového archivu Michala Breganta byl Čáslavský ikonou televizní zábavy. V souvislosti s pořadem Hledání ztraceného času k němu mnoho diváků našlo takřka osobní vztah a svěřovalo mu své staré rodinné filmy a dokumenty. Bregant věří, že ve spolupráci s Českou televizí nalezne způsob, jak jednotlivé díly zpřístupnit fanouškům na DVD.