Režiséři sobě. Kdo dohodil roli svému kolegovi?
Mohlo by se zdát, že v Česku nemáme o dobré herce nouzi, přesto si někteří režiséři obsadili do svých filmů své režisérské kolegy. Kdo si na to troufl, a kdo dokonce obsadil i sám sebe?
Juraj Herz (†83)
V roce 1975 natočil režisér Juraj Herz krimikomedii Holka na zabití, která se záhy po svém uvedení stala diváckým hitem. V příběhu, který se odehrává převážně v horském hotelu v Krkonoších, se tehdy představila plejáda českých herců v čele s Dagmar Havlovou (tehdy Veškrnovou), Josefem Abrhámem, Iljou Prachařem či Karlem Augustou. Roli provozního hotelu tehdy Herz svěřil svému kolegovi Vítu Olmerovi, a to ne jen tak. Olmer totiž nesměl v té době režírovat, proto mu Herz alespoň takto podal pomocnou ruku. Sám se do filmu také obsadil. Zahrál si malou roli muže, jenž si v restauraci v Praze připravuje tatarský biftek.
Bořivoj Zeman (†79)
Možná se nechal inspirovat Jurajem Herzem, protože také Bořivoj Zeman do svého filmu Fantom Morrisvillu obsadil režiséra Tankového praporu či snímku Bony a klid Víta Olmera. Film byl natočen v roce 1966 a opět v něm zazářila řada známých herců a tentokrát i zpěváků. Šlo o hudební komedii, lépe řečeno parodii na brakové sešitové romány odehrávající se v ponurých šlechtických sídlech plných tajemství. Vedle Oldřicha Nového, který si zde zahrál dvojroli, se ve snímku objevil i Jaroslav Marvan či Waldemar Matuška. Vít Olmer ztvárnil novináře Allana Pinkertona a vypadal zde jako skutečný anglický gentleman.
Karel Smyczek (68)
V době, kdy se režisér Karel Smyczek rozhodl natočit pohádku Lotrando a Zubejda, studoval režisér Jiří Strach režii na FAMU. Tehdy už měl prý vyřešeno, zda chce být před kamerou, nebo za ní. Přesto se nakonec rozhodl roli Lotranda vzít. "O nějakou slávu tedy vůbec nešlo, spíš o pomoci kolegovi. Karel Smyczek totiž dlouho nemohl najít nikoho, kdo by vyhovoval jeho představě. A já mu jen tak žertem řekl: 'Neboj, Karle, já ti vytrhnu trn z paty. A do týdne jsem byl na kamerovkách,'" zavzpomínal režisér o pár let později. Když pak točil svou veleúspěšnou pohádku Anděl Páně a měl problém sehnat představitele svatého Medarda, obsadil do role na oplátku svého profesora z FAMU Karla Smyczka. Vrátil mu tím obsazení do Lotranda a Zubejdy.
Jan Svěrák (53)
Do filmu Obecná škola se režiséru Janu Svěrákovi podařilo získat prvotřídní hvězdy: Jana Třísku, který žil v té době v USA, Libuši Šafránkovou i legendárního Rudolfa Hrušínského. Snažil se i o Josefa Kemra, jenž si měl zahrát eskamotéra Rádžího Tamila. Ten ale nakonec roli odmítl a převzal ji po něm výborný Petr Čepek. Jen málokdo si hned uvědomí, že v oblíbeném českém snímku si zahráli také tři slavní čeští režiséři, a to Karel Kachyňa jako školní inspektor, Jiří Menzel coby gynekolog a Irena Pavláskova jako manželka tramvajáka.
Jan Hřebejk (51)
Jen málokdo ví, že děj úspěšného filmu Pelíšky režiséra Jana Hřebejka měl původně pokračovat až do sedmdesátých let. Režisér si ale tehdy nebyl scénářem moc jistý, a dal ho proto raději přečíst někomu fundovanějšímu. Oním mužem byl jeho starší kolega, režisér Jiří Krejčík. Ten mu po přečtení scénáře doporučil, aby příběh ukončil po 21. srpnu. Zásluhu má Krejčík i na tom, že ve filmu hraje představitele otce Jiří Kodet, kterému role kvůli novým zubům zpočátku vůbec nešla. Krejčík ale Hřebejkovi poradil, aby vytrval, že to bude stát za to. A měl pravdu. Když už byli oba režiséři u toho, nabídl Hřebejk Krejčíkovi, aby si zahrál profesora Stárka. Ten to přijal, a po Slavnostech sněženek a Labyrintu si tak do své filmografie zapsal další roli.
Zdeněk Zelenka (63)
Není tajemstvím, že režisér a scenárista Zdeněk Zelenka se v minulosti podílel na filmech Filipa Renče. Má na svědomí - ať už jako autor námětu, nebo scénáře - snímky jako Requiem pro panenku, Válka barev či Rebelové. Když se proto na začátku 90. let vrátil k režii celovečerních filmů, bylo jasné, že režiséra Filipa Renče nemůže opomenout a obsadil ho coby herce například do pohádky Nesmrtelná teta. Renč si následně zahrál i v několika snímcích režiséra Jana Svěráka, a to konkrétně v Jízdě, Koljovi, Tmavomodrém světě či Vratných lahvích.
Václav Krška (†69)
Režisér Václav Krška dal šanci Miloši Formanovi, a to v roce 1954, kdy neměl na kontě ještě žádný ze svých slavných snímků. Objevil se v poetickém dramatu Stříbrný vítr - po boku Eduarda Cupáka, Radovana Lukavského či Vladimíra Ráže. Tehdy už sice koketoval s režií, stále se ale věnoval i herectví. Původně chtěl totiž vystudovat DAMU, tam ho ale nepřijali, a tak šel na FAMU, konkrétně na obor scenáristika a dramaturgie. Následně si ještě zahrál ve veselohře Martina Friče Nechte to na mně a ve snímku Alfréda Radoka Dědeček automobil, kde už se ale podílel i na režii.
Jiří Menzel (80)
Režisér Jiří Menzel je pověstný tím, že si kromě režie rád zahraje i nějakou tu vedlejší roli. Do svých snímků ho proto obsadila řada českých režisérů včetně Juraje Herze, Věry Chytilové či Hynka Bočana. Několikrát se do svého vlastního filmu obsadil i sám. Dal ale také příležitost i svým kolegům. V jeho komediích Vesničko má středisková a Slavnosti sněženek se objevil například režisér František Vláčil, ve snímku Na samotě u lesa zase Ladislav Smoljak.