Princ William: naděje britské monarchie slaví životní jubileum
Měsíc červen je v britské monarchii ve znamení oslav a letos jde rovnou o dvojnásobné kulatiny. Královna Alžběta II. slaví 70. výročí své vlády a její vnuk, princ William, čtyřicátiny. Právě on představuje pro mnohé obyvatele ostrovního státu naději, protože se snaží bořit zažité stereotypy britské královské rodiny.
Nejstarší potomek prince Charlese a princezny Diany se narodil 21. června 1982 v Londýně a královská rodina do něj vkládá veliké naděje. Poslední průzkumy totiž ukazují, že Britové svou královnu milují a váží si jí. Mnohem méně důvěry a uznání má však zbytek královské rodiny, jejíž provoz je velmi nákladný a postoje mnohdy zkostnatělé. William si tento fakt velmi dobře uvědomuje a vévoda z Cambridge, který je v následnické linii na britský trůn v pořadí druhý, se snaží reputaci i roli své rodiny rehabilitovat.
Šetřit a nemlčet
S myšlenkou zmenšit počet pracujících členů královské rodiny, a tím snížit zátěž pro stát, přišel už Williamův otec, princ Charles, a jeho syn ho v tom velmi podporuje. Role královské rodiny byla po desítky let stejná a řídila se heslem: Nikdy si nestěžuj, nikdy nevysvětluj. Takový postoj je však v moderní době neúnosný, což oba princové dobře chápou.
Naposledy se to výrazněji projevilo při Williamově letošní jarní cestě po Karibiku, na níž se vypravil s manželkou Kate a již provázela řada protestů. Královský pár se dočkal nejen vřelého přijetí, ale také spousty kritiky za koloniální minulost britské monarchie. Na Jamajce čelili princ i jeho žena několika nepříjemným situacím, kdy se demonstranti dožadovali omluvy a reparací za otrokářství a kolonialismus Británie. Silně zněla i touha země po nezávislosti.
Následník trůnu se nejprve snažil ke kontroverzní situaci nevyjadřovat, jak bývá tradičně zvykem. Nakonec však postoj přehodnotil a vyjádřil lítost nad skutečností, že jeho země provozovala otrokářství a otroctví označil za odporné. Toto mimořádné gesto mnozí z přítomných ocenili, přesto však neuspokojilo všechny.