Petr Lněnička: natáčení si vybralo svou daň
Herec Petr Lněnička (47) získal Českého lva za mimořádně přesvědčivý výkon v roli kriminalisty v minisérii Metoda Markovič: Hojer, ale cesta k ocenění nebyla zadarmo. Přiznal, že náročná role si vyžádala fyzické i psychické oběti.
Aby se co nejvíce přiblížil skutečné podobě kriminalisty Jiřího Markoviče, musel si Petr Lněnička obarvit vlasy a přibrat několik kilogramů. Zpočátku mu to nevadilo, dokonce si proces tloustnutí užíval. Zatímco po první sérii šla kila dolů bez větší námahy, po té druhé už to tak snadné není. "To poslední shození ještě moc neproběhlo. Už s tím mám problém," prozradil v pořadu Na kafeečko. To se však zdá jako maličkost oproti tomu, že jakožto nekuřák musel během natáčení pálit jednu cigaretu za druhou. Jeho tělo tím trpělo. "Když se tam záběry opakovaly dokola, tak se mi třeba zamotala hlava. Taky mě brněly nohy," poznamenal s tím, že i když běžně nesnídá, před těmito scénami dbal na to, aby nezačínal kuřácký den nalačno.
Odmítl kontaktní čočky
Přestože s sebou role Jiřího Markoviče nesla jistý diskomfort, Lněnička o ni velmi stál. Šlo o největší projekt, který se mu dosud nabídl, a tak byl ochotný udělat vše, aby splnil požadavky režiséra Pavla Soukupa. "Záleželo mi na tom hrozně moc. Bral jsem to tak, že to patří k té postavě, a ve druhé sérii už mi to vůbec nepřišlo divné. Věděl jsem, že si ráno zapálím, večer to típnu, začne to v březnu, skončí v červnu a bude konec," po psal herec, jenž přece jen nesplnil jednu podmínku režiséra. Ten chtěl, aby měl Markovič tmavší oči, a proto požadoval, aby Lněnička nosil kontaktní čočky. "Čtrnáct dní jsem čočky poctivě nosil, ale dělalo mi to takový problém, že z toho jsem se omluvil. Nezvládl bych to. A udělal jsem dobře, protože když jsem viděl, v jakých podmínkách jsme točili - zakouřené a prašné prostředí - tak to bych se zbláznil," netajil se.
Syna vychovává sám
Natáčení obou sérií si vybralo daň i v rodinném životě. Petr Lněnička vychovává sám syna Kryštofa a kvůli práci s ním nemohl trávit tolik času, kolik by si přál. "Když byl malý, tak jsem práci vždy podřizoval tomu, abych s ním mohl být. Vycházeli mi vstříc. Markovič přišel v době, kdy jsem to nemusel řešit jen hlídačkami. Věřil jsem mu víc a nechával jsem ho samostatnějšího a samotného. On mi mezitím vyrostl," dodal s tím, že v první sérii bylo Kryštofovi necelých deset let, nyní je z něj čtrnáctiletý mladý muž. Vzhledem k tomu, že už se pracuje na třetí sérii, je dost možné, že mu během dalšího natáčení syn na dobro vylétne z hnízda.




