Módní návrháři Ponerovi v šoku: Za dobrotu na žebrotu!
Módní návrhář Jakub Poner (34) a jeho sestra Nikol (29) zažívají velmi krušné chvíle. Přestože už téměř měsíc šijí roušky 10 až 12 hodin denně včetně víkendů, jsou unavení i finančně vyčerpaní, musí se teď potýkat s obrovskou vlnou nenávisti, urážek a nadávek. Někteří lidé totiž jejich snahu pomáhat nepochopili a celé to otočili proti nim!
Ponerovi byli jedni z prvních, kdo okamžitě reagoval na nedostatek roušek v České republice. Ze dne na den přestali vyrábět šaty, které je živí, a začali šít roušky. Zaměstnancům za ně platili, kupovali vhodné látky, Jakub šil, Nikol obvolávala továrny či galanterie, žádala veřejně o další placenou pomoc s šitím.
"Tisíc roušek. To je první zakázka, kterou máme. A to pro dům seniorů v Malešicích. Je to velká spousta práce, spousta materiálu, spousta času. Máme i další 'normální' (tedy placené) objednávky, ale tyto roušky, které děláme darem, jsou naše priorita," nechali se slyšet v polovině března.
"Všichni dohromady pomůžeme stovkám stařečků a lékařům, zdravotníkům a opatrovníkům, kteří se o ně starají," napsali Ponerovi na sociální síť a nepřestali s prací ani o týden později. "Stále platí, že šijeme pro ty, co potřebují. Dnes jsme poslali dalších 300 do nemocnic. Zítra další a to díky vám, kteří jste podpořili šití roušek jak finančně, tak manuálně," uvedli. Také obdarovali rouškami dětskou léčebnu Vesna a kliniku Gennet v Praze.
Začaly problémy
Aby neohrozili chod své firmy, měli z čeho zaplatit nájem, zaměstnance, energie a další potřebné věci, rozhodli se vyrobit 200 kusů roušek z luxusní látky vytvořené původně na kolekci jarních šatů. Jedna taková rouška stojí bez koruny 2000 Kč a její koupí zákazník přispěje na 5 roušek potřebným. Prodejem však vyvolali vlnu obrovské nenávisti. "K pozvracení fakt! Si můžou s HraboNelou podat ruce! Hyeny," komentovala to třeba jistá Barbora Lužíková. A k ní se přidávaly desítky dalších. "Pardon jedna rouška za 2000? Tak to jo, dobrej business." Vypisovat všechno nemá smysl, reakcí byly stovky. Nepomohlo ani to, že Nikol Ponerová vydala prohlášení na Instagramu.
"Abychom mohli ušít a darovat roušky v počtu několika tisíců potřebným, přijali jsme další lidi (z gastra, kteří teď ztratili úplně práci a nevydělávají) i švadleny z různých koutů země. Všechny ty lidi platíme, všem v ateliéru zabezpečujeme obědy, aby nám tu nepadli. Všichni jsme unavení, nic jiného kromě práce nikdo z nás nezvládá. Náklady na provoz ateliéru se nám mnohonásobně zvýšily. Kromě roušek, které putují do různých zdravotnických zařízení (od té doby obdarovali spolek Ichtyoza, porodnici v Podolí, dům seniorů v Šumperku, psychiatrii v Bohnicích, dům seniorů v Teplicích a Mšenu, všude po stovkách kusů, pozn. red.) se snažíme za přiměřenou cenu uspokojit i potřeby normálních lidí. Máme roušky za 150 Kč, máme designové roušky za 299 Kč. A teď jsme si dovolili udělat i limitovaných 200 kusů za 1999 Kč. Podle některých neskutečná drzost. Opravdu? Nejsme žádní boháči, abychom si speciálně kvůli několika málo rouškám nechávali dělat speciální látku. Tuto jsme měli připravenou pro jiné účely. Situace je jaká je, tak jsme ji prostě použili jinak," vysvětlila. Nezbývá než dodat, že za dobrotu na žebrotu v jejich případě platí doslova!