Meda Mládková oslaví 100. Kdo další by se dožil jubilea?
Je tomu teprve dva měsíce, kdy jsme vstoupili do roku 2019. Čas neúprosně letí a my budeme opět o rok starší... Někteří slavní si letos připijí na své již desáté kulatiny, připomeňme si tedy příběhy, díky nimž se zapsali do naší paměti. A zavzpomínáme i na ty, kteří už bohužel nejsou mezi námi, avšak v tomto roce by oslavili úctyhodné století!
Meda Mládková (99)
Trojciferné kulatiny v září oslaví sběratelka umění Meda Mládková, jež toho za svůj dlouhý život prožila vskutku mnoho. Meda od konce 40. let žila v exilu a věnovala se především redakční činnosti. V Paříži začala studovat výtvarné umění, přičemž se seznámila s malířem Františkem Kupkou a do jeho tvorby se zamilovala. Dnes je držitelkou největší soukromé sbírky Kupkových děl na světě. V roce 1960 přesídlila do Washingtonu a provdala se za ekonoma Jana Mládka. Zpět do vlasti se vrátila až po 17. listopadu 1989, její manžel Jan skonal necelé čtyři měsíce před sametovou revolucí. Mládková posléze založila pražské Museum Kampa, které je spravováno nadací Jana a Medy Mládkových. Museum je otevřené od roku 2003 a všechny návštěvníky vítá mottem »Vydrží-li kultura, přežije národ«. "Chcete znát její lék na dlouhověkost? Jsou to čokoláda a bílé víno. Každý den sní tabulku čokolády a vypije dvě skleničky vína," prozradil na Medu bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, jenž je jejím dobrým přítelem.
Miroslav Zikmund (100)
Slavný spisovatel a cestovatel se narodil pouhých pár měsíců po konci první světové války, 14. února 1919. Své první velké dobrodružství zažil už v sedmnácti letech, kdy s bratrem cestovali na Podkarpatskou Rus, a právě tehdy se rozhodl, že chce poznat svět. Během vysokoškolských studií se seznámil s Jiřím Hanzelkou, jenž měl podobné plány. Ještě před okupací společně procestovali Afriku, Ameriku, Asii nebo Oceánii. Znovu se vydali za dobrodružstvím až po roce 1989, tehdy navštívili Rusko a o pár let později i vzdálenou Austrálii či Nový Zéland. Miroslav Zikmund sice v únoru oslaví už sté narozeniny, ale i přesto je stále v kondici! "Spokojit se s houpacím křeslem a televizí, to je začátek konce. Když se mi nechce psát, a to se stává v poslední době čím dál častěji, jdu za svými nejvěrnějšími kamarády, kteří mi nikdy neodmítnou spolupráci. Jmenují se kosa, hrábě, vidle, krumpáč a lopata. A ti mě drží ve formě. Mimoto také denně cvičím," uvedl neskutečně vitální Miroslav Zikmund.
Josef Pehr (†67)
Tatínek herečky Jany Krausové by v létě oslavil magickou stovku! Josef Pehr, známý filmový i divadelní herec, byl členem Studia Národního divadla a zároveň jeho činohry, v níž setrval takřka do své smrti. Pehr však zaznamenal nemalý úspěch také jako loutkoherec, přičemž v roce 1944 založil se svou první manželkou Lubou Skořepovou a hereckým kolegou Milošem Nesvadbou loutkářskou skupinu a společně vystupovali na různých zájezdech, v estrádách, televizi nebo i krátkých filmech. Jeho roztomilé maňásky děti doslova milovaly! Později dokonce vyučoval na katedře loutkářství na pražské DAMU. Herec v roce 1986 dobrovolně ukončil svůj život, oběsil se na klice od dveří.
Jaroslav Štercl (†76)
Proslul především jako komik a autor kabaretních programů. Jaroslav Štercl objížděl různé estrády po celé republice a své publikum dokázal vždy nadmíru pobavit. Později vystupoval v televizních vědomostních soutěžích, jelikož měl nemalý rozhled a znalosti z mnoha oborů. Také se objevil v několika filmech, jeho nejvýznamnější rolí byla postava poštmistra v populární komedii Limonádový Joe aneb Koňská opera, avšak vždy ztvárňoval pouze charaktery. "Mým velkým přítelem se stal komik Jarda Štercl. Ve své době byl velmi populární - nikdo si bez něj nedovedl představit různé estrády a silvestrovské pořady. Velký úspěch mu přinesla televizní soutěž Souboj s pamětí, kde exceloval a prokázal své znalosti. Málokdo se mu mohl rovnat," řekl o kamarádovi již zesnulý zpěvák Stanislav Procházka, jenž byl dokonce stejný ročník jako Štercl, tudíž by oba pánové letos oslavili století.
Radovan Lukavský (†88)
Lukavský je jedním z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Ztvárnil celou řadu filmových rolí, mnozí si ho jistě vybaví díky snímkům Král Šumavy, Vyšší princip, Ikarie XB 1 či Signum laudis. Zazářil i v několika televizních sériích jako F. L. Věk nebo role Háfnera v seriálu Zlá krev. Lukavský vynikal také jako vypravěč, jeho hlas nás provázel dějem slavného rodinného seriálu Cirkus Humberto. Taktéž exceloval na divadelní scéně, od roku 1957 byl členem činohry Národního divadla. V roce 1995 obdržel prestižní Cenu Thálie v kategorii Celoživotní činoherní mistrovství a tehdejší prezident Václav Havel ho vyznamenal medailí Za zásluhy. Herec zemřel v březnu roku 2008, zradilo ho srdce. "Nejhorší je zůstat na světě nemohoucí jako Sváťa Beneš. Smrt by se měla oslavovat a já si přeji, aby mi moji nejbližší nedávali sbohem v černém," prohlásil tenkrát Lukavský, který by 1. listopadu oslavil už sté narozeniny.
Ota Sklenčka (†73)
Studoval původně medicínu, ale po uzavření českých vysokých škol v roce 1939 se začal věnovat herectví. Sklenčka vystřídal několik divadelních scén, přičemž nakonec zakotvil v Divadle na Vinohradech, od roku 1961 působil jako pedagog na Divadelní fakultě AMU. Poprvé se objevil před kamerou na počátku 50. let, tehdy si zahrál v dramatu Mordová rokle, a posléze přicházely další filmové role. Diváci si ho mohou také pamatovat z televizních seriálů Sňatky z rozumu, F. L. Věk, Nemocnice na kraji města či 30 případů majora Zemana. Jeho manželkou byla herečka Nina Popelíková, již nejvíce proslavila role vrchní sestry Jáchymové v oblíbené Nemocnici na kraji města. Ota Sklenčka zemřel roku 1993, letos v prosinci by se dožil sta let.