Kdo dává přednost starožitnostem před moderním bydlením?
Ne každý touží po tom, mít luxusní bydlení podle posledních trendů. Některé slavné osobnosti si do svých příbytků raději pořizují věci, které mají svého ducha a jsou plné vzpomínek. Kdo mezi ně patří?
Radim Uzel (78)
Svůj vysněný dům si sexuolog Radim Uzel pořídil teprve až po šedesátce. A přestože téměř celý zařizovala jeho manželka, i on částečně přiložil ruku k dílu, a to zejména ve své pracovně, kterou má v prvním patře. Zde si nechal některé věci po svém dědečkovi. "Mám po dědečkovi krásný starý empírový nábytek a nějaké další věci, ke kterým mám blízký vztah. Dědeček byl lékař a byl sběratelem starožitností. Měl kdysi největší sbírku lidových maleb na skle, ovšem po jeho smrti to všechno přišlo do muzea. Měl jsem po něm třeba krásný desetiramenný starožitný svícen, jenže mi ho na chalupě ukradli," prozradil nám smutně. Prakticky všechno tedy v domě zařizovali s manželkou znovu. "Moc peněz už nám tehdy nezbylo, takže jsme sháněli, kde se dá. Až postupně jsme přidávali některé nové věci," říká.
Zdenka Procházková (92)
I pražský dvoupokojový byt herečky Zdenky Procházková je ukázkou zdařilého spojení současných nároků na bydlení s atmosférou časů dávno minulých. Na stěnách visí originální plakáty z šedesátých let i obraz, který dostala před téměř třemi lety k devadesátým narozeninám. Bývalá manželka Karla Högera a dlouholetá herečka Městských divadel pražských žije v bytě už více než padesát let. Za tu dobu se prý několikrát změnil, než získal dnešní podobu, která jeho majitelce naprosto vyhovuje. Po celém bytě má mnoho drobností, jež buď dostala, nebo si přivezla z cest po světě. Ke každé z nich se váže nějaká vzpomínka. "Tamhle je třeba ještě po prababičce malinké nádobíčko, které jsme mívali na vánočním stromku," ukázala nám. A v předsíni visí pro změnu na zdi fotografie a plakáty z padesátých let, kdy hrála v divadle spolu s Karlem Högerem, Václavem Voskou nebo Oldřichem Novým. "Ty mi připomínají mládí a dobu před 60-70 lety. Co bylo, bylo... a bylo to fajn," usmívá se. Většinu obrazů má ještě ve starých rámech, což už se dnes příliš nevidí.
Barbora Vaculíková (39)
Už jako malá holka si přála bydlet na pražské Letné a vybavit si byt podle svého. Nakonec se to zpěvačce Barboře Vaculíkové, dceři Petry Černocké, skutečně povedlo. Spolu s partnerem a sedmiletou Olívií Coco zde obývá byt 3 + kk, který si ve všech směrech uzpůsobila tak, aby tam mohla v klidu pracovat i žít. "Mám ráda starý nábytek s duší, který dýchá nějakou historií, vzpomínkou nebo dobou, což podle čínského učení feng-šuej třeba není vůbec dobré. Podle něj mají mít všechny věci v bytě svou původní energii. Abych to řekla přesně, jsem typ, který si nakoupí starý nábytek a chce si ho renovovat, šmrdlat šmirglpapírem, dokud to nemá podle sebe," vysvětlila nám. Ne všechno jí ale v tomto ohledu prý prochází. "Je pravda, že ne všechno mi můj muž dovolil. Někde jsem narazila. Třeba pracovní stůl si chtěl nechat svůj. A já měla vybraný zrovna takový pěkný," vypráví se smíchem.
Dagmar Pecková (57)
Operní diva Dagmar Pecková žije střídavě v Praze a Německu. A zatímco dům ve vesničce Heuweiler u německého Freiburgu je zařízen vyloženě moderním designem, v pražské nemovitosti, kam nás pozvala, na vás dýchne hned u vchodu minulost. Zpěvačka oslovila architektku Ivanu Kubeškovou a s ní dům vybavila, jak si přála. Jen málokdo by uhodl, že nenápadný řadový domek ukrývá tolik pokladů. Mezzosopranistka si svůj domov zařídila těmi nejluxusnějšími kousky, ať už se jedná o nábytek biedermeier, cenné obrazy, vzácný porcelán, značkový klavír, nebo o vázy z dílny Bořka Šípka. "Všechny věci byly láskou na první pohled. I když každá pochází odjinud a je jiná, myslím, že se nádherně doplňují a že to k sobě zkrátka patří," řekla.
Michaela Dolinová (54)
Chalupa uprostřed lesů a rybníků nedaleko České Lípy, kterou vlastní moderátorka Michaela Dolinová, sice nabízí dokonalou oázu klidu a dá se tam skvěle relaxovat, herečka si ji ale pořídila z úplně jiných důvodů. "Když jsem prodávala velký dům mé maminky na severní Moravě, uvědomila jsem si, že najednou nemám kde uskladnit všechen starý nábytek, lodní kufry po pradědečkovi a spoustu dalších věcí, které mi bylo líto vyhodit. Navíc jsem si říkala, kam já teď budu se dvěma malými dětmi jezdit," vzpomíná Michaela, jež chalupu vybírala před mnoha lety ještě s bývalým manželem. "Tenkrát jsme si vytipovali asi patnáct lokalit. Dbali jsme především na to, aby byla co nejblíže od Prahy ve správném směru. To se nám povedlo dodržet. Mám to hodinu čistého času až k brance," libuje si. Ačkoli tam nejezdí tak často, jak by chtěla, je ráda, že se jí tam podařilo uskladnit všechny vzpomínkové věci.
Zbigniew Czendlik (54)
Samotná lanškrounská fara, kde má populární farář Zbigniew Czendlik byt v prvním patře, který obývá už pětadvacet let, pochází z roku 1705, kdy nahradila původní dřevěnou faru z dob založení města. Hlavní místností v bytě je jednoznačně velká kuchyně, jejíž prostornost je umocněna velkým obrazem, středovým ostrůvkem a také mohutnou skříní. Ta pochází dokonce z roku 1673. "Patří k inventáři fary od nepaměti," říká farář. Kromě těchto předmětů je v kuchyni i velký stůl, u kterého se nejen pohodlně nají větší počet lidí, ale setkávají se zde i přátelé duchovního. Velikost farního bytu pak umocňuje spojovací chodba, jež vede od kuchyně do obývacího pokoje. Ten je tvořen knihovnou se starými spisy, krbem a párem židlí. "Moc nábytku tady nemám, ostatně přijde mi to zbytečné," říká Zbigniew, díky němuž se podařilo za ta léta faru citlivě zrekonstruovat. Sám dokonce přiložil ruku k dílu.