Jiří Helekal si na úspěch nepotrpí
Bez jednoho centimetru 190 cm vysoký zpěvák Jiří Helekal (76) patří mezi tu malou skupinu interpretů, kteří zpívají zásadně živě a intonačně bez sebemenších zakolísání. Přesto nikdy po pěvecké kariéře netoužil, a měl se dokonce stát uznávaným cellistou.
Jiří Helekal nejen zpívá a skládá písničky, ale i hraje na kytaru, piano, varhany, housle, elektrické violoncello, foukací harmoniku a zobcové flétny. Když mu bylo šest let, paní učitelka zjistila, že má hudební nadání, a tak poradila rodičům, aby jej dali do houslí. Tím pádem skončil s fotbalem a sportováním vůbec a třikrát týdně jezdil s houslemi do Hostivaře, kde hrál v orchestru a denně doma cvičil klasiku.
Hudební a pěveckou kariéru zahájil v roce 1963 ve skupině Komety, poté byl rok v Karkulce (Karlínský kulturní kabaret) a po devítiletce byl necelé dva roky doma jako muž v domácnosti, což měl napsáno i v občance, a cvičil na violoncello. Jako geniální dítě jej učil věhlasný profesor Karel Pravoslav Sádlo zdarma a Jirka mu za to vždy nosil uhlí ze sklepa do čtvrtého patra, kde bydlel. Po necelých dvou letech hraní udělal zkoušky na státní konzervatoř, kde vydržel tři roky. Z konzervatoře odešel ve třetím ročníku a nastoupil na dva roky na vojnu k dělostřelectvu.
Měl pseudonym George King
Po návratu do civilu začal spolupracovat s Františkem Ringo Čechem. "V té době do mě všichni hustili, že za rok rozbiju všechny žebříčky a bude ze mne zlatý slavík. Nějaký čas jsem tomu věřil, ale pak mě to přešlo," prozradil zpěvák. Helekal byl pár let členem divadla Semafor, z něhož odešel v roce 1973 kvůli nabídce na koncertní turné do Svazu sovětských socialistických republik. Po čase se stal členem skupiny Maximum Petra Hanniga, nakonec však zvolil sólovou dráhu a dařilo se mu.
Nový směr
V polovině osmdesátých let se uchytil ve východním Německu a poměrně často zpíval i v Polsku. "Naučil jsem se německy a docela se mi tam dařilo. Zpíval jsem tam především country písničky. A abych jim udělal radost, připravil jsem si i dost strašlivou směs z jejich lidových šlágrů. Jim se to natolik zalíbilo, že jsem tam jezdil dalších asi sedm let. V Československu jsem vystupoval jen sporadicky sám s kytarou, většinou jako host na různých akcích," nechal se slyšet. Možná i to byl důvod, proč pěvecká hvězda Jiřího Helekala začala pohasínat.
Hvězdou muzikálu
Po revoluci začal zpívat především country a trampské písničky, které mu vždy nejvíce seděly, také začal podnikat - se ženou si otevřel trampskou hospodu. Spolu s dcerou Kateřinou a jejím tehdejším přítelem Davidem Stárkem nazpívali sérii úspěšných alb Trampská oáza, na kterých si občas zazpívala i mladší dcera Aneta.
"Úspěch se mnou nic nedělá. Dokonce si myslím, že jsem byl v Praze docela slušná hvězda už v šestnácti letech, ale vůbec nejlepší je zůstat sám sebou. Znám spoustu lidí, kteří zdědili majetek v restituci, povedla se jim jedna deska - a najednou se úplně změnili. Je to vysilující a špatné. Člověk by měl vždy být sám sebou. Je to nejjednodušší a nejlepší," mínil muzikant, jenž je mimo jiné pověstný pro mnohé až neuvěřitelnou chutí k jídlu.
Koncem devadesátých let se vrátil i k herectví - s herci Národního divadla si zahrál trubadúra s loutnou na Pražském hradě v Romeovi a Julii. Pak vystupoval s vlastní kapelou Hele-kaly Family, hrál ve filmech, jako byli Rafťáci nebo Ženy v pokušení, a exceloval v pražských muzikálech (Kleopatra, Angelika či Tři mušketýři). Od září 2015 učil na konzervatoři zpěv a interpretaci, i když studentům zakázal oslovovat ho pane profesore.