Ivana Gottová: přísně střežená premiéra
Vdova po Karlu Gottovi (†80) a zároveň producentka dokumentárního filmu Karel si po několika neúspěšných pokusech o uskutečnění slavnostní premiéry snímku konečně může oddechnout. Premiéru za účasti známých osobností si ale Ivana Gottová (45) nechala řádně ošetřit, aby tam neproklouzl nikdo nezvaný.
Dokumentu Karel nebylo kvůli vládním restrikcím přáno. Předpremiéra snímku režisérky Olgy Malířové Špátové proběhla už na loňském Febiofestu. Tehdy ji viděla řada novinářů, kteří se následně o svůj zážitek neváhali podělit se čtenáři. Proto se už tehdy fanoušci dozvěděli, co v očekávaném dokumentu uvidí. Slavnostní premiéra filmu měla proběhnout krátce poté za přítomnosti vdovy Ivany 1. října loňského roku, avšak účast jí tehdy zkazil pozitivní test na koronavirus. Premiéru proto přesunula na 14. říjen s tím, že film měl vstoupit oficiálně do kin o den později. Vládní opatření a zakázané kulturní akce ovšem opět udělaly Gottové čáru přes rozpočet.
"Velmi mě to mrzí, chtěla jsem vás v této těžké době filmem Karel potěšit a povzbudit, ale nedá se nic dělat. Jak víme, situace je vážná a zdraví všech lidí je na prvním místě! Upřímně doufám, že bude brzy příležitost vám film představit," napsala tehdy Gottová na facebookovém profilu svého zesnulého muže, prostřednictvím kterého informuje jeho fanoušky o připravovaných pravovaudálostech.
Neproklouzla ani myš
Rok se s rokem sešel a Ivana se konečně dočkala několikrát odložené premiéry. Ještě předtím však viděli dokument diváci v Gottově rodné Plzni na speciální projekci, kam vdova oděná v černých barvách osobně zavítala. "Říkala jsem si, že by si to Karel přál, abych na to pódium vyšla a promluvila. Už jsou to dva roky, co jsem se nikde neobjevila. Je pravda, že jsme film viděli už mnohokrát a že poprvé ho vidět takhle s diváky byl silný emociální zážitek. Jsem ráda, že jsem tady v Plzni, v jeho rodném městě," řekla Showtimu Gottová, již potěšily reakce diváků.
"Smáli se přesně tam, kde jsme si s Olgou myslely, že se smát budou, za to by byl Karel rád," dodala. Dlouho očekávaná slavnostní premiéra si ale žádala kvůli obrovskému zájmu přísná pravidla. Organizátoři vyžadovali potvrzení účasti, bez níž by pozvané osobnosti na akci a následnou afterparty nebyly vpuštěny. Od samého začátku tak bylo jasné, že na slávu v režii Ivany Gottové se jen tak někdo nepodívá.
Dress code si žádal kreativitu
Také byl na pozvánce určen dress code, který by měli pozvaní hosté vždy a na každé akci dodržet, pokud je na to pořadatel upozorní, aby se nedopustili prohřešku proti etiketě. Hosté tedy měli obléknout creative black tie. Na rozdíl od konzervativního black tie, který striktně určuje, že muži si musejí obléknout černý smoking, bílou košili, lakovky s uzavřeným šněrováním a černého motýlka a pro ženy je ideální večerní toaleta v černé, temně modré či bordó barvě, boty na podpatku s uzavřenou špičkou, silonové punčochy a barevně sladěné drobné psaníčko, slovíčko »creative« napovídalo, že se jedná o nápaditější podobu klasického black tie.
Tento způsob oblékání u nás není příliš zažitý, a tak mnohým mohl způsobit těžkou hlavu s výběrem outfitu. Na druhou stranu se dámy, ale i pánové mohli více rozšoupnout především ve zvolených doplňcích, které mohou být v tomto případě výraznější a odvážnější. Dámy mohly obléknout vyzývavější barvy i střihy a pánové mohli výjimečně odložit motýlka a sáhnout i po hedvábném či brokátovém smokingu s výšivkami či blýskavými prvky. Ať už měl ale každý na sobě cokoli, to nejhlavnější je, že poslední film, který Karel Gott natočil, je konečně v kinech a Ivana coby producentka může pomalu začít inkasovat zisky z návštěvnosti. Tak hurá!