Hra o trůny: 3 fakta, která jsou v reálu ještě horší než v seriálu
Dlouho očekávaná osmá řada seriálu Hra o trůny skončila před pár dny. Tato série opět šokuje diváky a vyvolává kontroverze, zejména kvůli zobrazovanému násilí. Skutečný život mnoha lidí po celém světě je však ještě horší než bájný svět Západozemí...
Popravy
Hra o trůny začíná v okamžiku, kdy lord Ned Stark popravuje dezertéra. A protože si žádný z hrdinů nemůže být jistý vlastním životem, je pak pro změnu o sedm dílů později on sám popraven králem Joffreyem.
Navzdory několika popravám se Západozemí nemůže vyrovnat s počtem 690 poprav, které spočítalo hnutí Amnesty International po celém světě za rok 2018. Metody provádění poprav po celém světě zahrnují převážně smrtící injekci a oběšení. V Saúdské Arábii se však stále popravuje stětím.
Mučení
Většina příkladů krutého, nelidského či ponižujícího zacházení v seriálu Hra o trůny mohla být inspirována skutečným životem. V roce 2019 lidskoprávní hnutí Amnesty International zdokumentovalo nejrůznější praktiky mučení, připomínající scény s Theonem Greyjoyem v průběhu celé série. Bití a znásilňování (Libye), nucený zpěv (Venezuela) nebo elektrické šoky na genitáliích dětí (Egypt).
Před pár týdny kupříkladu vstoupily v Bruneji v platnost kruté a nelidské tresty, jako je smrt ukamenováním za pohlavní styk lidí téhož pohlaví nebo amputace končetin za loupež.
Nucené sňatky a násilí na ženách
Hra o trůny je kritizována kvůli zobrazování žen a sexuálního násilí. Ženy jsou znásilňovány, nuceny k sexuálnímu otroctví nebo vystaveny dalším druhům násilí na základě jejich pohlaví. Několik protagonistek se nachází v situaci, kdy jsou prodány nebo nuceny ke sňatku. V úplně první epizodě nutil bratr svou sestru Daenerys do svatby, aby tak naplnil své vlastní ambice.
Práva žen nejsou v reálném světě o moc lepší. Zpráva Amnesty o Dominikánské republice z března odhalila, že se policie na ženách běžně dopouští znásilňování a dalších forem mučení. V Íránu například vláda napadla ženy za to, že se postavily proti zákonům, které jim nařizovaly povinně nosit hidžáby.
Neznáme přesná čísla nucených sňatků, ale GirlsNotBrides uvádí, že 650 milionů žen na světě je provdáváno před dosažením 18. roku života. Zemí, kde k nuceným manželstvím běžně dochází, je i Burkina Faso v západní Africa. Více než polovina tamních dívek se prokazatelně provdá ještě před svými 18. narozeninami. Bylo také zjištěno, že mnoho dívek trpí zdravotními komplikacemi po zmrzačení ženských pohlavních orgánů.
Z dostupných údajů vyplývá, že život není krutý jen na televizních obrazovkách...