Hana a Jiří Krampolovi o predikci smrti věděli!
Manželka Jiřího Krampola (82) Hana (†59) před pár týdny zemřela na následky prasklého vředu. K úmrtí však nemuselo dojít, kdyby neignorovala příznaky onemocnění. Lékaři ji totiž varovali!
Herec Jiří Krampol médiím prozradil, že jeho ženě bylo celé dva dny před smrtí špatně od žaludku. Také přiznal, že o vředu věděl. Ještě den před úmrtím Krampolová mluvila se svou kamarádkou, doktorkou Ivanou Němečkovou, které si stěžovala, že jí je nevolno a motá se jí hlava. Akutní lékařskou pomoc ovšem nevyhledala. V osudný den šla krátce před šestou hodinou na toaletu, upadla a začala naříkat. Manžel Jiří jí sice zavolal záchranku, jenže přivolaní zdravotníci už nic nezmohli.
Muselo se to stát?
Takzvané peptické vředy, což je společné označení pro žaludeční a dvanáctníkové vředy, jsou zánětlivým onemocněním postihujícím oblasti žaludku, dvanácterníku a některých dalších částí trávicího ústrojí. Představují smrtelnou hrozbu v případech, kdy nečekaně prasknou a nastane krvácení do žaludku. Z hlediska prevence je proto důležité sledovat všechny žaludeční problémy, které se objevují, a vnímat je s ohledem na to, že mohou být příznaky vředů. "Léčba se provádí kombinací více druhů antibiotik, jejichž úkolem je odstranění infekce, snížení projevů žaludečních vředů a nakonec samotné zhojení vředů. Pokud je však některý z vředů poškozen, je nutný chirurgický zákrok, který má zamezit možnému krvácení do žaludku, protože následně by mohlo dojít až k smrti pacienta," řekl SEDMIČCE primář, jenž si nepřál být jmenován. Kdyby tedy Hana zareagovala včas a svěřila se do péče lékařů, mohla ještě žít.
Dlouhodobé problémy
Hercova manželka se ale v posledních letech potýkala s mnoha dalšími zdravotními těžkostmi. Bojovala se závislostí na alkoholu, lécích a cigaretách, měla psychické problémy a opakovaně byla hospitalizována v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Naposledy ji propustili po čtvrt roce letos v dubnu. Mezitím řešila zlomeninu stydké kosti a snažila se dodržovat klid na lůžku, což jí dlouho nevydrželo. Kvůli oslabenému organismu také několikrát zkolabovala a skončila v nemocnici. Došlo k tomu rovněž na soustředění Muže roku v Tunisku, kde loni skončila na jednotce intenzivní péče. I když si tam pobyla jen tři dny a zbytek dovolené si v rámci svých možností užila, hned týden po návratu se opět ocitla na JIP v Nemocnici Na Františku. Podle lékařů měla zničený trávicí trakt, především žaludek a dvanácterník. Tehdy ji lékaři poprvé varovali, že pokud se sebou něco neudělá, skončí to špatně. Hanka jejich rad bohužel neuposlechla.
Přes dvacet let smutku
Krampolová tvrdila, že všechny její potíže způsobil před více než dvaceti lety potrat. Týden v sobě nosila mrtvý plod, měla to být holčička. "Odstartovalo to tím nejhorším zážitkem v mém životě. Od té doby jsem labilnější," přiznávala. V roce 2012 jí pak zemřela maminka, na niž byla velmi fixovaná. Hana začala brát antidepresiva, pít a hodně kouřit. Do toho měla psychické problémy a úrazy s kolenem a ramenem. Musela na operaci, po které kombinovala léky proti bolesti a léky na spaní. Abstinence po propuštění z léčebny jí nikdy dlouho nevydržela, a tak se neustále točila v bludném kruhu. Paradoxem je, že po svém dubnovém propuštění z léčebny hýřila podle svého manžela energií a nic nenasvědčovalo tomu, že by se její život měl chýlit ke konci. SEDMIČCE tehdy sama prozradila, že se cítí dobře a doufá, že už to bude jen lepší. Bohužel nebylo.