Gott slaví 80. narozeniny! Jaká byla jeho cesta od prvních úspěchů na vrchol kariéry?
Ač plzeňský rodák, odmalička vyrůstal v Praze. Jeho dětským snem bylo stát se malířem. Poté, co ukončil školní docházku, přihlásil se ke studiu výtvarného umění, nebyl však přijat. Vyučil se elektromontérem a začal pracovat v ČKD. V této době se začínal věnovat také své zálibě v hudbě a ve zpěvu.
Roku 1957 poprvé vystoupil veřejně a poté se účastnil nejrůznějších pěveckých soutěží, jež mu přinesly první stálé pěvecké angažmá v kavárně Vltava. Ve víru velkého zalíbení k hudbě posléze opustil zaměstnání a začal studovat konzervatoř. Již brzy se měl zařadit mezi hvězdy československé pop-music.
První velké úspěchy
Roku 1958 se zúčastnil soutěže Hledáme nové talenty, jež mu vynesla první místo.
Rok 1962 byl přelomovým okamžikem jeho kariéry. Dostal nabídku do angažmá divadla Semafor.
Roku 1965 spolupráci s divadlem Semafor ukončil a společně s bratry Štaidlovými založil Divadlo Apollo. Od té doby zde byl hlavní hvězdou. Ještě téhož roku vydal své první album Zpívá Karel Gott.
V roce 1967 bylo Divadlo Apollo zrušeno a Gott odletěl na sedmiměsíční angažmá v USA, kde sklidil velké úspěchy. Ty ale přišly také v Kanadě a ve východní i v západní Evropě. Po návratu do Prahy byla jeho zářivá pěvecká osobnost spojována s přívlastkem Zlatý hlas Prahy.
Roku 1968 si svou popularitu vyzpíval také v Německu, Rakousku a Švýcarsku. V tomto roce začala jeho plodná spolupráce s Karlem Svobodou, jejímž prvním sladkým ovocem byl oblíbený hit Lady Carneval a jež vynesla i další hitovky jako Mistrál, Nápoj lásky č. 10 nebo Čau, lásko.
V roce 1977 Karel Gott podepsal Antichartu, v únoru téhož roku četl její text v Divadle hudby. V této době také natočil píseň Můj bratr Jan, která byla s úctou věnována Janu Palachovi. Ještě téhož roku získal titul zasloužilý umělec.
Zlatá éra
Osmdesátá léta přinesla vrchol Gottovy popularity v Československu i zahraničí. Umělec vystupoval u nás i v jiných evropských zemích a zejména v Německu, ale také v Sovětském svazu. Svůj repertoár dokázal obohatit o lidové písně.
V roce 1989, krátce před sametovou revolucí, oslavil své 50. narozeniny, se kterými přišlo jisté období útlumu a jeho vkus pro líbivé písně se přeměnil na výběr decentnějších melodií. V této době mu byla vyčítána podbízivost ke komunistickému režimu.
Podzim kariéry
Po roce 1990 přišlo bilancování a zpěvák zvažoval, že svou kariéru ukončí. Jako rozloučení s věrnými fanoušky uspořádal gigantické turné po halách v Československu i Německu, pro jejichž obrovskou úspěšnost přehodnotil svůj původní záměr a ve své kariéře nakonec s chutí pokračoval.
O dva roky později vyšlo jeho nové album Když muž se ženou snídá. Stalo se nejprodávanějším hudebním titulem roku a zájem o něj neustával ani v letech následujících.
Roku 1993 založil s Františkem Janečkem agenturu Goja a také nadaci Karla Gotta Interpo, jež pomáhala dětem policistů, kteří zemřeli při výkonu služby. Zpěvák sám do ní investoval čtyři miliony korun.
V 90. letech se začal aktivněji věnovat malování. Na své obrazy sklízel pozitivní ohlasy u nás i v zahraničí. Vrcholným završením koncertních 90. let byly jeho velké koncerty ve Spojených arabských emirátech, v Číně nebo Eurovizi, kde zpíval před 600 miliony diváky po celém světě.
V roce 2012 zpěvák absolvoval turné po patnácti českých a slovenských městech, které zakončil vystoupením v zaplněné pražské O2 areně. Na koncert byly přizvány také zpěvačky Monika Absolonová, Gabriela Gunčíková a Dasha. Záznam koncertu odvysílala TV Prima.
Roku 2017 byl na pražské náplavce zahájena výstava, která zdokumentovala 60 let kariéry Karla Gotta. Návštěvníci mohli vidět jeho 41 Slavíků i další ocenění, kostýmy, ve kterých zpěvák vystupoval, exponáty z jeho osobního archivu, zápisky jeho fanynek a celkový průřez jeho cestou k hvězdnému nebi.
V červnu roku 2018 své příznivce opět potěšil a vystoupil v pražské O2 areně, tentokrát již podruhé, ve svých 78 letech.