Filmem roku se stala roadmovie Všechno bude. Získala šest Českých lvů
Chlapecká roadmovie Všechno bude režiséra slovinského původu Olmo Omerzua opanovala dnes večer 26. ročník filmových a televizních cen Český lev 2018 v pražském Rudolfinu. Film získal šest Českých lvů včetně ceny za nejlepší film, nejlepší režii, scénář i herecké výkony Elišky Křenkové a Jana Františka Uhera ve vedlejších rolích. Historický politický thriller Toman Ondřeje Trojana, který měl rekordních 13 nominací, nakonec nezískal ani jedinou skleněnou lví sošku.
"Nedělal jsem to jako film, který byl byl v nějaké škatulce artu nebo mainstreamu. Ve všech filmech, které dělám, nejsem omezen díky producentovi Jiřímu Konečnému komerční stránkou, nemám nad sebou žádný tlak, a tak dělám filmy jak nejlépe umím," řekl ČTK Omerzu.
"Chtěl jsem se dostat hodně blízko k postavám ze scénáře Petra Pýchy, charaktery herců Tomáše Mrvika a Jana Františka Uhera byly strašně fascinující už na zkouškách. Trochu jsme se potýkali s tím, že je to film s dětskými protagonisty, ale není to úplně snímek pro třináctiletého diváka, takže nebylo snadné ho propagovat," dodal.
Úspěch v podobě čtyř Českých lvů slavil snímek Hastrman, filmový debut herce a hudebníka Ondřeje Havelky na motivy stejnojmenného románu úspěšného spisovatele Miloše Urbana. Českého lva pro snímek získal herec Karel Dobrý za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Diviš Marek za kameru, Petr Wajsar za hudbu a Eva Kotková za kostýmy.
"Konkurence byla velká. Mě se líbila hlavně hudba k filmu Zlatý podraz, protože to je opravdu plnohodnotná symfonická hudba a musela dát panu kolegovi (Jakub Kudláč) strašně práce. Navíc je tam elektronika a já mám kombinaci elektroniky a symfonické hudby rád," uvedl Wajsar.
Nejlepší herečkou byla vyhlášena Jenovéfa Boková díky hlavní roli ve filmu režisérky a scénáristky Beaty Parkanové Chvilky. Ten nabízí v sedmi obrazech situace plné potlačovaných emocí hlavní hrdinky Anežky.
První skleněnou plastiku večera převzala herečka Martha Issová. Cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize získala za roli v televizním seriálu Dukla 61 o největší poválečné důlní katastrofě v tehdejším Československu.
Na pódium v Rudolfinu si přišla převzít skleněnou sošku i legendární režisérka dětských filmů, čtyřiaosmdesátiletá Věra Plívová-Šimková. Dostala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. "Já jsem už stará bába, měli jste to dát někomu mladšímu," žertovala režisérka snímků jako Lišáci Myšáci a Šibeničák, Páni kluci, Nefňukej, veverko!, Jak se točí Rozmarýny nebo Krakonoš a lyžníci, na kterých vyrostlo několik generací československých dětí.