Polívka, Kuchařová, Kobzanová... Kdo další se nenarodil v Česku?
Všichni mluvili či mluví velmi dobře česky, takže by vás možná ani nenapadlo, že přišli na svět v úplně jiné zemi, než je ta naše. Kdo má anglické občanství? Kdo plynně ovládá francouzštinu a komu se občas zasteskne po rodné Trnavě?
Josef Laufer
Cestování je, zdá se, součástí života všech členů rodiny Josefa Laufera. On sám se narodil v roce 1939 ve Francii, v Sables-d'Olonne v okrese La Rochelle, a to židovskému otci, lékaři Maximu Lauferovi, a španělské matce, zdravotní sestřičce Edelmíře Perez de Montañez. Část svého života prožil také ve Velké Británii a v Německu, než zakotvil natrvalo v Praze. Jeho jediná dcera Ester působila pro změnu jako zmocněnkyně ministerstva zahraničních věcí v Afghánistánu a potom dělala i generální konzulku v Istanbulu. Poslední dobou se ale oba už delší dobu zdržují v České republice, a to zejména kvůli Josefově manželce a Esteřině matce, kostýmní výtvarnici Ireně Greifové. Ta na tom byla totiž už delší dobu zdravotně špatně a musela být hospitalizována v nemocnici.
Vladimír Polívka
Syn Chantal Poullain a Boleslava Polívky měl svým způsobem štěstí, že se krátce před revolucí v roce 1989 narodil ve Švýcarsku v Ženevě, a ne u nás. V červenci se tady totiž pomalu začalo schylovat ke konci vládnutí komunistické strany a docházelo k demonstracím, které následně vedly až k sametové revoluci a rozpadu Československa. Dětství už ale strávil se svými rodiči v Brně. Závodně se věnoval snowboardingu, zajímala ho výtvarná tvorba, studoval v Kanadě angličtinu a po návratu se rozhodl pro studium herectví na DAMU. V televizi jste ho mohli vidět například v epizodní roli seriálu Kriminálka Anděl nebo v dramatu Radima Špačka Místa. V jednom dílu soutěže Tvoje tvář má známý hlas se dokonce objevil v porotě, kde předvedl své jazykové schopnosti. Logicky totiž plynně ovládá francouzštinu.
Jiří Štěpnička
Dětství neměl syn herečky Jiřiny Štěpničkové a profesora kreslení ze Strakonic Jana Samce, za kterého se Jiřina provdala krátce před synovým narozením, vůbec snadné. Narodil se v Londýně, čímž získal anglické občanství a při křtu dostal hned pět jmen podle svých kmotrů: Jiří Jan Jaroslav Martin Otto. Po návratu rodiny do Československa byla Jiřina Štěpničková donucena přestat hrát a pokusila se s malým, tehdy tříletým Jiřím emigrovat přes Šumavu do zahraničí. Byla ale zadržena a odsouzena na 15 let vězení. Tříapůlletého Jirku pak půl roku drželi v dětském domově, než si ho mohl odvézt jeho otec. Až do svých třinácti žil s ním a jeho novou rodinou v Karlových Varech. Svou matku vídal až do roku 1960, kdy byla podmínečně propuštěna, pouze jednou za čtvrt roku ve vězení v Pardubicích.
Taťána Gregor Kuchařová
Naše nejúspěšnější miss, které se povedlo v roce 2006 vyhrát světovou soutěž krásy Miss World, se sice narodila v Trnavě na Slovensku, poté ale vyrůstala v českém Opočně. V malé vesničce s názvem Horné Orešany u Trnavy žije ale dodnes její biologický otec Branislav Sklenár a také prarodiče - babička Rozália a děda Ferdinand. Modelka a od roku 2016 také manželka muzikanta Ondřeje Brzobohatého je se svou slovenskou rodinou stále ve spojení, i když to prý není nijak intenzivní. Její biologický otec se s mámou rozešel, když byla Taťána ještě malá.
Waldemar Matuška
Uhrančivé černé oči, bradka a nezapomenutelný hluboký hlas - tak ho znal celý český národ. Byl to jeden z našich nejúspěšnějších a nejoblíbenějších zpěváků, který jako jeden z mála dokázal konkurovat Karlu Gottovi. Mnohem více než s Českem je ale paradoxně spojován s Amerikou, kde od roku 1986 žil se třetí manželkou Olgou Blechovou v St. Petersburgu na Floridě. Jen málokdo však ví, že se tento bard původně narodil na Slovensku v Košicích jako Vladimír Matuška. Jeho matka Mia Malinová, zpěvačka Vídeňských operetních divadel, tu často vystupovala. Dětství a dospívání už ale prožil v Praze, kde se následně proslavil v divadélku Reduta. Pro svůj Semafor ho zde objevila dvojice Suchý - Šlitr. Společně pak vystupovali třeba s Karlem Štědrým nebo Evou Pilarovou.
Jana Štěpánková
Patří do slavného hereckého klanu Štěpánků a proslavila se například rolemi v seriálech Taková normální rodinka, Nemocnice na kraji města či Synové a dcery Jakuba skláře. Narodila se jako první dítě vnučce básníka Vítězslava Hálka Eleně Hálkové a herci Zdeňku Štěpánkovi v Žilině na Slovensku. Její rodiče ale v tu dobu žili v Praze. "Můj dědeček byl lékař poblíž Žiliny, který za svízelných podmínek vybudoval dětský špitál. Babička zase učila číst a psát, protože tam byly jen maďarské školy. Narodila se tam moje máma i její sestra. Máma říkala, že ze sentimentu mě tam také porodila. Jako malinká jsem tam občas byla, než přišel rok 1938. Po vzniku samostatného Slovenského štátu jsme ale všichni museli odejít," prozradila v jednom rozhovoru. Ve třech měsících jí zemřel nevlastní bratr Zdeněk, a když jí bylo šest let, rodiče se rozvedli. Táta si vzal Soňu Grossovou, s níž měl pak ještě syny Martina a Petra a dceru Kristinu. Znovu se vdala i její matka Elena, která si vzala lékaře a měla s ním ještě další dceru, Janinu dnes již veřejně známou sestru, novinářku Kateřinu Nešlehovou. Herečka ji ale dlouho tajila a nikde o ní nemluvila.
Tomáš Hanák
Jedním z dalších herců, kteří se narodili na Slovensku, je i Tomáš Hanák. Sám o sobě tvrdí, že pochází z českomoravské rodiny, narodil se ale v Kremnici a první roky života prožil v Žiaru nad Hronom. "Není to sice nejkrásnější místo na světě, ale když je člověk malý, všechno se mu zdá zajímavé, i to pískoviště, ty socialistické dvoupodlažní domy, které mu připadají jako Manhattan v New Yorku," prohlásil v rozhovoru. Dnes už to prý sice takhle nevidí, stále ale cítí, že má na Slovensku kořeny. Před deseti lety prý Kremnici navštívil, a měl dokonce chuť tam zemřít. Jeho vztah k této zemi se projevuje i tak, že se snaží sledovat tamní dění. A ačkoli žije v Nižboru ve Středočeském kraji, tvrdí, že Slovensko by mohlo být pro Česko v mnoha ohledech vzorem.
Diana Kobzanová
Modelka a moderátorka, kterou "proslavila" zejména aféra odebrání titulu Miss, má díky rodičům dokonce trojí občanství - americké, německé a české. Její rodiče totiž několik let žili v Americe a při návratu do vlasti se jim Diana narodila v Neuburgu v Německu. V Česku pak vystudovala turnovskou obchodní akademii, věnovala se modelingu a práci v rádiu. Nyní už žije několik let s reprezentačním hokejovým útočníkem hájícím barvy Calgary Flames, Michaelem Frolíkem, v Kanadě. Mají spolu dceru Ellu.