Píšu, abych pil, říká scenárista Petr Kolečko
Píše jednu divadelní hru, jeden seriál a jeden film ročně. Scenárista Petr Kolečko zvládá komedie se sportovní tematikou, jako byl Okresní přebor, úzce zaměřenou tvorbu předvedl ve Čtvrté hvězdě, rodinným seriálem pak byli Vinaři, teď získal Českého lva za Masaryka.
Jaroslav Dietl byl znám tím, že denně, včetně víkendů a svátků, napsal patnáct stránek - máte podobný režim?
Nevím, co to je, ale snažím se psát každý den alespoň čtyři hodiny. Ale hodně lidí, kteří se živí psaním, se snaží denně něco napsat. Neříkám, že píšu den co den patnáct stránek, ale když nenapíšu nic, jsem večer nepříjemný a nechce se mi pít. Zatímco když něco napíšu, pít můžu. V posledních letech můžu pít skoro každý večer...
Pracujete častěji na zakázku, nebo zpracováváte vlastní nápady?
Skoro vždycky pracuji na zakázku. Někdy mě napadne něco samotnýho, někdy přinese někdo jiný námět, tohle moc neprožívám. Cestu si k látce vždycky najdu později než ve fázi námětu. Myslím, že obecně se náměty dost přeceňují.
Podle čeho si z nabídek vybíráte, co budete psát?
Pro mě je důležitý, jestli se sejdu s tou látkou, jestli je pro mě živá, jestli si k tomu právě v nějaké další fázi najdu vztah a jestli mám pocit, že jsem ten, kdo to má psát - jen kvůli prachům bych něco nedělal. A nedělal jsem to ani v době, kdy jsem měl mnohem méně práce než teď. Třeba bych nikdy nepsal soap opery - ještě na škole jsem si zkusil psát chvíli Ulici, podruhé už bych do toho nešel. I když mám štěstí, že ani nemusím. Tedy zatím... Samozřejmě že s výsledkem některých věcí, které jsem napsal, spokojený nejsem. Otázkou je, kde se stala chyba - třeba jsem to napsal špatně, možná se nepotkaly moje a režisérovy představy. Záleží i na podmínkách realizace; je velký rozdíl, jestli je na všechno dost času, nebo dílo vzniká pod tlakem. Psal jsem třeba seriál, který vznikal tak narychlo, že jsem posledních čtrnáct dní psal deset hodin denně. To už se mi fakt kouřilo z hlavy.
Co dělá, když ho zrovna nic nenapadá, jak se vyrovnává s tvůrčí krizí nebo proč má ve dvaatřiceti krizi středního věku, se dočtete v novém čísle týdeníku Instinkt.