Nesvačilová se bála o život. Vyhrožovali jí likvidací!
Rok a půl trvalo herečce a dokumentaristce Petře Nesvačilové (30) než přiměla zločince z tzv. Berdychova gangu, do něhož byli zapleteni i policisté, aby promluvili na kameru. Výsledkem je dokument Zákon Helena, jehož hrdinkou je detektivka Helena Kahnová, jež padesát zločinců odhalila a dostala za mříže, ale která by se už nikdy do podobné kauzy nepouštěla.
Rozčarování z toho, že ve svých kolezích a nadřízených nenašla během výkonu služby oporu a také ze ztráty hodnosti major, která jí byla udělena a poté vinou jakýchsi směrnic, do kterých nezapadla, odňata, ji přimělo k tomu, aby Útvar pro odhalování organizovaného zločinu opustila. Zabývá se dnes trestnou činností cizinců.
Atraktivní blondýna v minisukni se zúčastnila slavnostní premiéry, přičemž ji doprovázel expřítel. A další ex, její kolega Tomáš Gregor, na kterého jediného se mohla po celou dobu honby za Berdychovým gangem spolehnout, seděl v sále. Momentálně je Helena Kahnová nezadaná.
Jak ukazuje závěr filmu, s hlavou gangu Davidem Berdychem, který si odseděl 11 let, je tu a tam ve styku. "My jsme proti němu bojovali strašně let, potom jsme se domluvili, že všechno, úplně všechno přizná, aby měl klid a mohl za vším udělat tlustou čáru. Říká, že to bere jako sportovec. Že my jsme byli na jedné straně, on na druhé a prohrál. Nemá prý vůči nám vůbec žádnou zášť, takhle nám to vysvětloval," říká Kahnová.
Ti, kteří ve filmu vypovídali, si podmínili, že chtějí snímek před uvedením vidět.
"Oni mají mezi sebou nevyřízené účty, proto jsem je nemohla pozvat najednou, takže chodili po jednom na FAMU, kde jsme jim to pustili. Jedni říkali, že je to temné a druzí, že jsem měla přitvrdit," vzpomíná Nesvačilová.
Ta prakticky po celou dobu natáčení bojovala se strachem. Jeden ze zpovídaných, který má přezdívku Samopalník, jí totiž poslal sms, že pokud jeho výpověď použije, že s ní zatočí. Nakonec názor změnil a hrozbu omlouval podnapilým stavem.
"V tom filmu se hlavně poukázalo na to, co nemá smysl dělat," říká Nesvačilová, která se snažila také poodhalit motivaci zločinců. Většina z nich si svoje zločiny - vydírání, smrt, mučení za účelem finančního obohacení - alibisticky omlouvala tím, že ti, které okradli, byli většinou taky lumpové, i když jiného kalibru.