Mše změnila Vojtěcha Dyka, začal hloubat o otázkách víry
V poslední době bývá jméno Vojtěcha Dyka (31) skloňováno v souvislosti s legendární Mší Leonarda Bernsteina (†72), jejímž se stal producentem. Herec přiznává, že jej dílo silně ovlivnilo, především v otázkách víry.
Legendární dílo Mše Leonarda Bernsteina vzniklo na objednávku manželky zastřeleného prezidenta USA Jacqueline Kennedy a poprvé zaznělo při otevírání Kennedyho kulturního centra ve Washingtonu. Vojtěch Dyk se rozhodl jej uvést v České republice a zároveň v něm sám vystupuje. Není tedy divu, že jej Mše ovlivnila.
"Velká změna to, myslím, není. I před Mší jsem věřil, víru vlastně nějakým způsobem praktikoval, ale vědomě se nad ní nezamýšlel. Dnes už ano," uvedl v rozhovoru pro Novinky partner Táni Vilhelmové.
Mimo jiné si ve svých myšlenkách utvořil vlastní představu o Bohu. "Pro mě je ale bůh pouze jakýsi rádce. A vůbec to vlastně nemusí být bůh, mohu si ho pojmenovat, jak chci. Uvědomil jsem si, že tím pravým bohem jsem sobě já sám a veškerou odpovědnost za své jednání beru na sebe. Mohu se s bohem radit, mohu poslouchat jeho myšlenky, ale není to nikdo, na koho bych svaloval odpovědnost za své činy a chtěl po něm, aby řešil problémy za mě. Ale to je samozřejmě velmi zjednodušeně řečeno," vysvětlil herec a hudebník.
Díky Mši potom také ocenil klid, který vyzařuje z církevních staveb, i když větší spojení cítí stále v přírodě. "Do kostela jsem nechodil. A ani se nedá říct, že bych do něho teď docházel pravidelně. Je ale pravda, že pokaždé, když v kostele jsem a mám to štěstí, že jsem v něm sám nebo skoro sám, je mi krásně. Cítím, že mi ta stavba dává šanci i v tak rušném městě, jakým je Praha, se s něčím duchovně propojit. Mnohdy hlavně sám se sebou. V přírodě je ta možnost propojení daleko větší," prozradil Vojtěch Dyk.