Každý den se modlím za revoluci, říká Bořek Slezáček
Před dvaceti lety ho sledovaly statisíce teenagerů. Že se díky moderování hudebních pořadů Eso a SOS stal známým, ho ale spíš rozhodilo a proměnil se v rebela. Teď, rok před padesátkou, se Bořek Slezáček představuje jako tvář nového zábavně-publicistického pořadu o podvodech, zpronevěrách a průšvizích v Česku.
Čím vás nalákal tenhle typ pořadu?
Kromě hudby a divadla se léta věnuji moderování různých akcí, kde je zadání podobné jako v pořadu Takhle si tu žijeme: jdi a bav lidi. Líbí se mi improvizovat, to chce jistý všeobecný přehled. Přirozeně se zajímám o to, co se tady děje, jako ostatně skoro každý. Studoval jsem ekonomii a vlastně vždycky jsem se o veřejné dění zajímal. Být ignorant samozřejmě jde, ale odstřihnout se od veřejných věcí nějak asi nepatří k mé nátuře.
Jazyková lektorka Jana Postlerová o vašem moderování prvních dílů pořadu Takhle si tu žijeme, prohlásila, že máte "uvolněný přednes s velkou slovní zásobou a schopností improvizace". Jde to natrénovat?
Paní Postlerová má dobrý vkus, tímto jí děkuji. Žádnou jazykovou průpravou jsem nicméně bohužel nikdy neprošel a nikdy jsem se na sebe v televizi nedíval. Možná bych se pak před kameru už nevrátil!
Jak to?
Každý člověk nějak vnímá sám sebe. A každému se asi stalo, že slyšel svůj nahraný hlas a vyděsil se. Stejný princip funguje u obrazu. Určitě bych se zhrozil: "Cože? Tenhle kašpárek, to jsem já?! Já, Alain Delon?!"
Přikláníte se k nějakému politickému směru?
Jsem autentický levičák, jsem naštvaný, kam se společnost řítí. Ale myslím, že Takhle si tu žijeme není politikum, ale ukazuje hlavně bizarnosti, za které se utrácí. Víme, že je tady bordel, ale když s tím nemůžeme nic dělat, protože mocní zůstávají mocnými, tak se tomu můžeme alespoň smát.
Co navrhuje pro změny ve společnosti, proč studoval ekonomii nebo jak vychází s novináři, se dočtete v rozhovoru s Bořkem Slezáčkem v novém čísle týdeníku INSTINKT.