Naděje žije! Lékaři začali probouzet Schumachera
Přesně po měsíci od nehody, při níž si na svahu ve francouzském Méribelu poranil bývalý závodník formule 1 Michael Schumacher po nárazu do kamene mozek, přišla zpráva, na kterou všichni čekali. Lékaři z kliniky v Grenoblu začali pětačtyřicetiletou legendu pomalu probouzet z umělého spánku.
Informaci přinesl franocuzský list L´Equipe. Podle něj se lékaři snaží Schumachera pomalu dostat do stavu vědomí, přičemž mají v plánu jednoduchými příkazy vyzkoušet stav jeho mozku. Dosud si totiž nikdo netroufl odhadnout případné následky zranění německé motoristické legendy.
Podle lékařů, které list cituje, prý reaguje Schumacher na proces probouzení pozitivně. Mluvčí bývalého jezdce Sabine Kehmová ale aktuální zprávy zpochybňuje. "Znovu zdůrazňuji, že jakákoliv vyjádření o Michaelově zdravotním stavu, která nepocházejí od jeho ošetřujících lékařů, je nutno brát jako spekulace," uvedla Kehmová ve stručném prohlášení. "A opakuji, že spekulace komentovat nebudeme," dodala.
Schumacher se zranil 29. prosince minulého roku, když lyžoval ve francouzském středisku Méribel. V době nehody se pohyboval na kamenitém úseku mimo značenou sjezdovku.
Ohledně Schumacherovy budoucnosti panuje velká nejistota. Cílem umělého spánku v případě poškození hlavy je umožnit mozku odpočívat, aby se snížil tlak v lebce. Umělý spánek trvá podle AFP jen výjimečně více než tři týdny.
Lékaři při ukončování umělého spánku bedlivě zkoumají reakce pacienta. "Zjišťujeme, zda s ním dokážeme komunikovat, zda reaguje na slovní stimulace s příkazy jako stiskněte mi ruku, otevřete či zavřete oči a podobně," řekl AFP neurochirurg Gérard Audibert z nemocnice v Nancy na severozápadě Francie.
Vývoj stavu pacienta po probuzení z umělého spánku může být velmi dlouhý. "Viděli jsme pacienty, kterým se stav zlepšoval jeden až tři roky po nehodě," citovala AFP jiného odborníka. Konečné následky u poranění hlavy bývají podle Audiberta zpravidla známy asi dva roky po nehodě.