Bývalý šéflékař F1: "Schumi" se nevrátí takový, jakého ho známe
Od vážné nehody na lyžích uběhly už dlouhé čtyři týdny. Bývalý mistr světa formule 1 Michael Schumacher je stále udržován v umělém spánku. Podle odborníků je šance, že se probudí bez trvalých následků, naprosto minimální. A optimistou není ani bývalý šéflékař F1 Gary Hartstein.
"Předně musím říci, že je extrémně nepravděpodobné (upřímně mohu říci, že prakticky nemožné), že se Michael vrátí takový, jak ho všichni známe," uvedl Gary Hartstein v oficiálním prohlášení.
Bývalý šéflékař formule 1 se nikterak nepodílí na léčbě bývalého mistra světa a není ani v kontaktu s týmem doktorů, který se o Schumachera stará. Vychází podle vlastních slov z prohlášení ošetřujících lékařů a vlastních zkušeností s podobně zraněnými pacienty.
Schumacher byl podle Hartsteina od začátku hospitalizace pod velkou dávkou sedativ, která potlačila elektrické aktivity v mozkové kůře. Dělo se tak prý proto, aby se podařilo zvládnout vysoké a nebezpečné úrovně nitrolebečního tlaku.
V současné době jsou otoky a pohmožděniny vstřebány a nitrolebeční tlak už nečiní problémy. Lékaři proto mohou postupně snižovat hladinu sedativ, aby mohl být Schumacher odpojen od ventilátoru, pomocí kterého dýchá. "Tato možnost by byla dobrá. Nízká úroveň sedativ a odstavení od ventilátoru (takže by Michael dýchal sám) společně s uspokojivým neurologickým stavem by nám daly několik týdnů klidu," uvedl Hartstein. "Tato situace by znamenala, že došlo k pokroku," dodal.
Opačným myslitelným scénářem je, že pětačtyřicetiletý německý šampion není pod sedativy, dýchací trubičku toleruje, ale není schopen sám dýchat ani nevykazuje významné známky zlepšení. "Tolerance trubice bez sedativ je důkazem velkých problémů v hlubokých sférách mozku. Na stejný problém poukazuje i nedostatečné dýchání. Tak dlouho po nehodě by se jednalo o nejhorší možný scénář, jaký bychom mohli očekávat. Znamenalo by to vysokou pravděpodobnost, že vědomí nebude znovu nabyto," prohlásil bývalý šéflékař F1.
Hartstein uvedl, že by za triumf v léčbě označil případ, kdyby byl Schumacher po zotavení schopen chodit, jíst, oblékat se a zachoval by si základní vlastnosti své dřívější osobnosti. "Pokud zotavení dojde do tohoto bodu, což je rozhodně možné, ale spíše nepravděpodobné, bude nastolena otázka, jakým způsobem se obnoví vyšší funkce. Tedy paměť, soustředění, čtení, psaní a podobně."
Na opačném konci spektra by podle Hartsteina bylo kóma. Tedy stav, kdy pacient není při vědomí, nenavazuje žádnou smysluplnou interakci s okolím a nemůže být ani probuzen různými stimuly. "Tato možnost pochopitelně představuje katastrofu. Je ale dost možná vzhledem k tomu, co víme o poškození mozku a o dlouhé době s vysokým nitrolebečním tlakem," uvedl Hartstein.