Dara Rolins dostala za smrtelnou nehodu podmínku a je bez řidičáku
Obvodní soud pro Prahu 2 vyměřil zpěvačce Daře Rolins (39) za usmrcení z nedbalosti podmíněný trest na dva roky a dva měsíce s tříletou zkušební dobou. Zároveň jí uložil nahradit zhruba milionovou škodu. Podle soudu zpěvačka v červenci 2010 zavinila v pražském Šáreckém údolí nehodu, při níž zemřel člověk. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat k pražskému městskému soudu.
"Je to trochu lepší, že přišel ten trest," uvedla vdova po zesnulém po vyřčení verdiktu na otázku, jak se cítí. "Takhle to vypadalo, že si vše vymýšlíme," dodala. Podle jejího zmocněnce Karla Frimla šlo spíše než o trest o postoj, jaký Rolins k případu zaujala. "Může se to stát leckomu, ale když už se to stane, tak by se to mělo uspořádat civilizovaně. A to se nestalo," podotkl. Zpěvačka po vyslechnutí rozsudku odešla, s novináři nekomunikovala.
Rolins se svým vozem Mercedes Benz předloni v létě projížděla ulicí V Šáreckém údolí. V pravotočivé zatáčce se střetla s řidičem na skútru Jindřichem Rotreklem (†63). Muž po třech hodinách v nemocnici svým zraněním podlehl. Manželka mrtvého motocyklisty Olga Rotreklová (61) a její dcery Lenka a Jana se připojily k trestnímu řízení nárokem na náhradu škody v celkové výši 514 tisíc korun a úroky.
Rolins při hlavním líčení uvedla, že byla před jízdou odpočatá, nepožila alkohol ani žádné léky. Cestu, kde se stala nehoda prý dobře zná, jezdí tudy domů třikrát denně. Ve voze sice měla tříletou dceru, ale po celou dobu sledovala vozovku. Motocyklista se údajně objevil v jejím jízdním pruhu. Po nehodě byl při vědomí a Rolins zavolala záchranku. Její slova potvrdil svědek, který se pohyboval v místě nehody na kole.
Populární zpěvačka čelila obvinění už předloni, státní zástupkyně je však po její stížnosti stáhla pro nedostatek důkazů. O několik měsíců později ji však policie obvinila znovu, důvodem byl nový znalecký posudek, podle něhož jela v protisměru, a proto je za smrt řidiče zodpovědná.
Soudkyně: Motocyklista spadl na své straně vozovky
Znalecké posudky byly nakonec v případu celkem čtyři. Advokát zpěvačky Robert Vladyka napadal většinu faktů, z kterých vycházely. Nakonec zacházel až do absurdních detailů, čehož si povšimla i soudkyně Daniela Reifová.
"Pan obhájce tady zpochybňoval naprosto všechno od soudkyně, její podjatosti, přes znalecký ústav, přes zajištěný plánek, přitom je jednoznačně neoddiskutovatelné, že ty dřecí stopy tam vyfocené byly, nikdo je tam nenamaloval, nikdo je tam nevydřel, prostě tam byly zanechány od toho pádu mopedu a od toho se jednoznačně odvíjí to místo střetu. Na tom se shodli téměř všichni znalci a z toho vychází i soud. A tady z toho je jednoznačné, že k pádu motocyklu došlo na jeho straně, tedy jel správně," uvedla soudkyně.
Zároveň poznamenala: "Je jediné logické vysvětlení, že obžalovaná jela a v okamžiku kdy měla reagovat na poškozeného, tak to neudělala." Podle zmocněnce poškozené rodiny se Rolins nevěnovala řízení, protože podávala své dceři láhev s pitím. To však zpěvačka odmítla. "Proč nedávala pozor, to se asi nikdy nedozvíme," podotkla soudkyně.
Roli hrála i velikost teréňáku
Soudkyně upozornila také na fakt, že svou roli v nehodě hrála i velikost teréňáku, se kterým Rolins jela. "Obžalovaná tvrdí, že jela na své straně, ale jakým jela vozidlem?" ptala se soudkyně. "Jela obrovským vozidlem na úzké silnici, kdy každý, kdo někdy v takovém vozidle seděl ví, že je těžké odhadnout na úzké okresce, kde v jakém pruhu jsme," řekla soudkyně Reifová.
Předsedkyně soudu také uznala, že rodině Rotreklových vznikla nevyčíslitelná škoda. "Jejich jediná mužská postava v rodině zmizela a je to velmi těžké. Pro ně je obžalovaná vrahem jejich otce, manžela, dědečka a tak dále."
Jsme lidé, ne stroje
Podle ní však žena udělala pouze malou chybu, byť s fatálním následkem, tím, že se na krátkou chvíli nevěnovala řízení. Navíc je bezúhonná a obdobná chyba se jí stala poprvé, vysvětlila Reifová, proč jí soud uložil podmíněný trest. Zpěvačce hrozilo až šestileté vězení. "V dopravě je to ale těžké, chybu může udělat každý, jsme lidé, nejsme stroje. A obžalovaná udělala malou chybu, prostě se zamyslela. Nejela na červenou, nejela rychle a nejela ani opilá. Prostě nedávala pozor," konstatovala soudkyně
Soudkyně také dodala, že celá věc se dala řešit smírem a k soudnímu přelíčení vůbec nemuselo dojít. "Šlo o to postavit se k tomu tak, přijmout určitou zodpovědnost za své chování, projevit nějakou míru sebereflexe a netrvat na tom, že nic nespáchala. (...) Možná by sama sobě ulevila, kdyby si tu chybu přiznala," uzavřela Daniela Reifová.