Kukura ukázal syna. Kdo má větší sexappeal?
Tak už i Juraj Kukura (68) populární slovenský herec a ředitel bratislavského divadla Aréna má svoji autobiografickou knihu. Ovšem ne nějakou tuctovou. Je psaná jako román, jehož hlavní postavou je on.
Stvořil ji jeho kolega, dramatik a režisér Martin Čičvák. Na svém kontě má i stejnojmennou hru, kterou uvádí pražský Činoherní klub.
"Juraj chtěl, abych to napsal já a já si dal podmínku, že si to celé vyfabuluji," přiblížil autor zrod díla. Všechna dějová fakta jsou skutečná, ale vymyslel jsem si kulisy a dialogy." Při autorizaci prý žádný problém nebyl. Kukura nic nechtěl předělat ani odstranit. "On nemá nic, zač by se styděl a navíc je jeho příběh tak dramatický, že by se za něj nemusel stydět ani Shakespeare," tvrdí Čičvák.
S Kukurou spolupracuje v divadle Aréna už 15 let a upřímně ho obdivuje. "Je to výjimečný herec, protože bez toho, aby tlačil na pilu nebo se o to pokoušel, ovlivní každou vteřinu inscenace i když není na jevišti."
Zná však taky jeho stinné stánky. Je všeobecně známé, že Kukura je občas arogantní a namyšlený. "Vím, že takový umí být, ale já taky vím, co za tím je. Čím je člověk arogantnější, tím je křehčí," vysvětluje Čičvák.
Kniha vyšla i ve slovenštině a setkala se s velkým ohlasem. Křest českého vydání si nenechala ujít Dagmar Havlová a Milan Knížák. Ten poznal Kukuru v době jeho emigrace v Hamburku. I když se z nich stali přátelé, na divadle ho nesleduje. Divadlo totiž bývalý ředitel Národní galerie nemá rád.
Překvapením byla přítomnost Kukurovy ženy Taťány, která řadu let pro média prakticky neexistovala, a syna Filipa, na kterého je herec obzvlášť hrdý. Je profesorem na Oxfordu a nedávno ho udělal dědečkem. "Já jsem o šoubyznys nikdy zájem neměl," řekl nám Filip, který emigroval s rodiči do Německa, když mu byly čtyři roky.