Dalimil Klapka: Columbova žena je vymyšlená
Seriál Columbo před třemi týdny oslavil 50. výročí vysílání prvního dílu. Aktuální vydání časopisu Interview u této příležitosti vyzpovídalo český hlas Petera Falka (†83), herce Dalimila Klapku (84), jenž dabingovou roli převzal po Petru Haničincovi (†77). Zajímá vás, jak na seriál, kterého namlouval až tři díly denně, vzpomíná? SEDMIČKA pro vás část rozhovoru získala!
Když jste tehdy dostal práci na seriálu Columbo, potěšilo vás to?
Jak se to vezme. Volali mě hodně narychlo a já jsem dyslektik - ke každému dabingu jsem si vždycky žádal text, kam jsem si dělal poznámky, znamenal jsem si třeba pauzy nebo vykřičníky, a na natáčení jsem přišel už připravený. Když se mi ozvali ohledně Columba, řekl jsem jim, že jsem ochoten to udělat, pokud mi dají text - a tentokrát měli navíc i každý díl na kazetě, což mi moc pomohlo. Šlo o velkou roli, nemohl jsem ji nijak podcenit. Od té doby uplynulo už dvaadvacet let.
Chystají se ostatní kolegové podobně jako vy?
Někteří ano, ale většinou dabují spatra. Přijdou, dostanou scénář, stoupnou si k mikrofonu a jedou. To já neumím.
Vzpomínáte rád na své dabérské začátky?
Moc ne. Když jsem poprvé přišel na dabing v roce 1958, příliš jsem toho nevěděl. Začínalo se. Ve školách nás nikdo tvorbu českého znění neučil, dnes jsou na DAMU kurzy. Nahrávalo se tady nedaleko na Smíchově v bývalém kinu Sport, kde pracovalo několik vynikajících zkušených dabingových režisérů, třeba Václav Krška, Ludvík Žáček, Irena Skružná nebo Antonín Klimeš - s ním jsem spolupracoval na svém prvním filmu. Byl dost poznamenaný válkou. Za okupace totiž úspěšně režíroval v Lidovém divadle Uranie a dostal od ministra Emanuela Moravce protektorátní vyznamenání - Svatováclavskou orlici. Po válce to pro něho ovšem byl hrozný průšvih, protože byl automaticky považován za kolaboranta - z milosti mu bylo dovoleno dělat dabing. Dost se to na něm podepsalo, byl nepříjemný a mrzutý.
Přesto říkáte, že byl výborný. Co musí umět režisér dabingu?
Hlavně musí dobře znát film, lépe než interpreti.
Jak jste se tehdy k Antonínu Klimešovi dostal?
V roce 1957 jsem měl takový kový větší úspěch v divadle a pan Klimeš si mě pozval na dabing do hlavní role. Šlo o gruzínský film Náš dvůr, přičemž jsme na špatný ruský dabing namlouvali český. On sám nám intonoval, předváděl, jak co říct. Smyčka se točila tolikrát, dokud pan režisér neřekl: "Stop!" Takže jsem třeba natočil jedenadvacetkrát jednu smyčku, on si ty varianty pustil a řekl: "Všechno špatně!" A jelo se znovu. Maminku mé postavy mluvila Antonie Hegerlíková. Tehdy se kouřily korejské cigarety, a když jednou viděla mou dlouhou smyčku, kde ten herec ještě zpíval a tancoval, věnovala mi celou krabičku, abych vydržel, a odešla ze studia. Pracoval jsem na snímku Náš dvůr tři neděle a říkal si, že tenhle režisér si mě už nikdy nepozve. Mýlil jsem se, vzal si mě skoro do každého svého filmu, ale byl s ním opravdu strašný stres. Pak si naštěstí našel mladou ženu, změnil se a díky práci s ním se mi otevřely dveře k dalším režisérům, s nimiž jsem si rozuměl. Jen pro srovnání - když jsme točili s Františkem Filipovským sérii o četnících ze Saint-Tropez, nad každým filmem jsme strávili týden. U Columba jsem dělal tři díly seriálu za den!
Měl jste Columba rád? Oblíbil jste si ho i přes ten spěch při práci?
Přišlo pak ještě několik dílů, dodatečně po roce 2000. A byl jsem obsazován i do filmů, kde Peter Falk hrál jiné postavy. Ano, měl jsem ho rád.
Proč podle vás měla série takový úspěch?
Protože kromě několika málo případů se v ní vůbec nestřílí, není tam brutální násilí. A jsou to takzvané obrácené detektivky, což byla ve své době novinka. Hned od začátku diváci znají viníka a sledují, jak se na něho přijde. Podobně jsme to hráli v představení I smrt chce svou šanci, kde překvapení nespočívá v odhalení, kdo je vrah, ale v metodě, jakou se viník, jehož známe, usvědčí. Myslím, že se lidem líbí i trik, jak ze sebe Columbo dělá prosťáčka. Vždycky si s tím člověkem popovídá, často začne větou: "Moje žena vás zbožňuje!"
Celý rozhovor s Dalimilem Klapkou najdete v aktuálním čísle časopisu SEDMIČKA!